Grzegorz Schetyna - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Grzegorz Schetyna to kandydat Platformy Obywatelskiej na posła. Minister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Był również wicepremierem i marszałkiem Sejmu. Jest jednym założycieli i czołowych polityków PO oraz współtwórcą Radia Eska.

Schetyna urodził i wychował się w Opolu. Jego rodzice pochodzili z Kresów i działali w AK - polityk lubi podkreślać, że to właśnie oni nauczyli go patriotyzmu. Początkowo poszedł na studia prawnicze, jednak koniec końców wybrał wydział historyczny UWr. Na wrocławskiej uczelni był bardzo zaangażowany w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Miał kiedyś publicznie podnieść głos na Lecha Wałesę, mówiąc, że ten zdradził ideały "Solidarności" przystępując do obrad Okrągłego Stołu i mając pretensje o to, że nie zalegalizował NZS.

Początek kariery politycznej - wicewojewoda

Mimo wyrazistych poglądów, karierę polityczną zaczął już na początku lat 90. - mając 28 lat został najmłodszym w kraju wicewojewodą. Wtedy również stworzył razem z obecnym prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem, Radio "S" (które zmieniło nazwę na Radio Eska). Schetyna niedługo potem przejął klub Śląsk Wrocław. Dzięki sukcesach drużyny jej szef stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w mieście. W tym samym czasie Schetyna udzielał się w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Był sekretarzem generalnym partii do złączenia jej z Unią Demokratyczną i powstania Unii Wolności. Od 1997 nieprzerwanie zdobywał mandat poselski we wszystkich wyborach. W 2001, wraz z innymi działaczami Unii Wolności, przeszedł do nowej partii - Platformy Obywatelskiej. Był wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, został też przewodniczącym klubu PO. Złożył dymisję po tym jak pojawiły się podejrzenia, że miał związek z aferą hazardową. Po umorzeniu sprawy został powołany na marszałka Sejmu w 2010, po tym jak pełniący ten urząd Bronisław Komorowski wygrał wybory prezydenckie. Ze względu na śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie Smoleńskiej Schetyna pełnił przez miesiąc funkcję osoby tymczasowo wykonującej obowiązki prezydenta. Marszałkiem pozostał do końca kadencji Sejmu. W 2014 Ewa Kopacz ponownie powołała go na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Współpracownicy mówią o nim, że lubi organizować podległych mu ludzi na kształt wojska i używa ostrego języka. Jednak też uważają, że jest doskonałym strategiem i politykiem, którego cechuje skuteczność. Donald Tusk uważa, że premier dokonała dobrego wyboru powołując Schetynę na MSZ, jednak "The Economist" stwierdził, że polityk ma o wiele mniejsze kompetencje niż jego poprzednik - wykształcony na Oksfordzie poliglota Radosław Sikorski. Według wypowiedzi matki Schetyny dla "Gazety Wyborczej" sam polityk miał wątpliwości do decyzji Ewy Kopacz, jednak cieszy się, że ponownie został dostrzeżony w Platformie.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: