Piotr Liroy-Marzec - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydat z listy wyborczej komitetu Ruch Kukiza. Polski muzyk, znany prekursor polskiego rapu. W 2015 roku zmienił nazwisko dodając w nim swój pseudonim artystyczny.

Piotr Marzec urodził się na Kielecczyźnie i wychowywał na osiedlu Sady w Kielach. Liroy jako młody chłopak często uciekał z domu, a nawet pewien okres spędził w poprawczaku. Skończył technikum w zakresie robót wykończeniowych. W tamtym okresie zainteresował się muzyką. Karierę rozpoczynał jako DJ grając w klubach i dyskotekach. Na początku lat dziewięćdziesiątych wyjechał do Francji, gdzie założył własny zespół. W 1992 wrócił do Polski i zrealizował pierwsze utwory muzyczne. W celu rozwinięcia swojej kariery przeprowadził się do Gdyni, gdzie obecnie mieszka.

Karier muzyczna. Singiel "Scyzoryk" i pierwsze nagrody

Po przeprowadzce podpisał kontrakt z nową wytwórnią muzyczną. Pod pseudonimem "Liroy" wydał pierwszy singiel "Scyzoryk", który zyskał ogromną popularność. Jego album z 1995 roku o tytule "Alboom" osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. W tym samym roku został laureatem dwóch statuetek "Fryderyka" za album roku w muzyce tanecznej i muzyce alternatywnej.

Działalność społeczna

W 2004 roku założył własną fundację nazwaną Liroy Bank, która stworzyła w Kielcach ośrodek dla młodzieży "Kielecka Szkoła Jazdy". Pomaga on w promocji młodym artystom. Oprócz działalności czysto artystycznej Piotr Marzec prowadzi wytwórnie płytową i firmę organizującą koncerty.

Start w wyborach z listy Ruch Kukiza

W marcu 2015 oficjalnie oświadczył, że kończy karierę muzyczną z powodów rodzinnych. Jednak już w sierpniu zapowiedział start w wyborach parlamentarnych z listy komitetu Pawła Kukiza - obecnie już oficjalnie jest kandydatem do Sejmu z ramienia tego ugrupowania.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: