Roman Kosecki - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydat Platformy Obywatelskiej to były piłkarz, obecnie poseł. Wiceprezes zarządu PZPN. Występował w kadrze reprezentacji polski w piłkę nożną, założył własny klub sportowy Kosa Konstancin.

Urodził się w Piasecznie, od lat jest związany z tamtymi rejonami. Karierę sportową zaczynał w klubie RKS Mirków na początku lat osiemdziesiątych. W późniejszym okresie związał się z warszawską Gwardią i Legią. Formalnie był funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej, ale wynikało to z przynależności do klubu Gwardia. Nie przechodził jednak żadnych szkoleń, był jedynie zawodnikiem piłkarskim. Potwierdziła to Prokuratura IPN w roku 2008, która uznała jego oświadczenie w tej sprawie za zgodne z prawdą.

Kariera piłkarza - Legia Warszawa, lata za granicą

Przez dwa lata występował w barwach Legii Warszawy, gdzie zdobył dwa Puchary Polski i Superpuchar. Następnie występował w zagranicznych klubach w Turcji, Hiszpanii i Francji. Ostatnim klubem w jego karierze było amerykańskie Chicago Fire. W barwach reprezentacji Polski wystąpił 69 razy, czternaście razy pełnił funkcję kapitana drużyny. Założył piłkarską szkółkę młodzieżową oraz klub piłkarski w Konstancin-Jeziornie. Nazwę "Kosa Konstancin" zawdzięcza pseudonimowi Koseckiego - "Kosa" z czasów jego gry w klubach.

Kariera polityczna - "Solidarność", Platforma Obywatelska

Pod koniec lat osiemdziesiątych poparł "Solidarność" w kampanii wyborczej. Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych wystartował w 2005 roku. Udało mu się wtedy uzyskać mandat z listy PO w okręgu warszawskim. Następnie z sukcesem kandydował o reelekcję w 2007 i 2011 roku. Bez powodzenia startował w wyborach do Europarlamentu w 2014 roku.

Wiceprezes PZPN

W 2012 przegrał w wyborach na prezesa PZPN. Jednak został po nich mianowany przez Zbigniewa Bońka na wiceprezesa związku ds. szkoleniowych. Kandyduje z okręgu Warszawa. Roman Kosecki jest ojcem piłkarza Jukuba Koseckiego.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: