Rafał Grupiński - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydat do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu poznańskim. Jest szefem klubu parlamentarnego PO oraz historykiem literatury pracującym na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Członek partii PO, przewodniczący KP PO. Historyk literatury, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel i bibliotekarz szkolny. Od 1981 r. nauczyciel akademicki, pracownik Wydziału Edukacji Artystycznej na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Autor prac z zakresu historii kultury i literatury polskiej, podręczników j. polskiego oraz tomów wierszy. W l. 1985-1999 redaktor naczelny "Czasu Kultury". W l. 90 redaktor programu "Pegaz", dyrektor Telewizji Edukacyjnej. Zasiadał w zarządach: Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz wydawnictwa Prószyński i S-ka. Sekretarz stanu w KPRM w pierwszym rządzie D. Tuska. Był związany z: NSZZ "Solidarność" (przed 1989 r.), KLD, UW. Od 2004 r. w PO. Przewodniczący Regionu Wielkopolskiego PO od 2010 r.

Poseł V i VI kad. wybierany z list PO. Od początku pracy w Sejmie związany z Komisją Kultury i Środków Przekazu. Pracował w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (V kad.) oraz Komisji ds. UE (VI kad.) W Sejmie VII kad. ponownie zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: