Pochodzi z Wrocławia, tam też uczęszczał na Wydział Informatyki i Zarządzania na politechnice. Ostatecznie ukończył Szkołę Główną Handlową. Jeszcze w czasie studiów doradzał Władysławowi Frasyniukowi, kiedy ten był posłem z ramienia Unii Demokratycznej. Wykładowcą Petru był Leszek Balcerowicz, który polecił go Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Później mianował go swoim doradcą, gdy sprawował urząd wicepremiera w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Petru jako konsultant przede wszystkim zajmował się wtedy reformą emerytalną. W późniejszych latach pracował jako asystent na SGH. W 2001 próbował swoich siły w polityce startując z listy Unii Wolności, jednak nie dostał się do Sejmu.
Rozwijała się jednak jego kariera jako ekonomisty - był partnerem w firmie konsultingowej PwC, przez trzy lata zajmował się Polską i Węgrami w Banku Światowym. W następnych latach pracował jako główny strateg i ekonomista w kolejno banku BPH, BRE Banku i PKO BP. Od 2011 jest też prezesem Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Ma na koncie wiele publikacji książkowych oraz występów w programach telewizyjnych.
Od maja 2015 zarejestrował Stowarzyszenie Nowoczesna (na początku pod nazwą NowoczesnaPL). Jak samo mówił w wywiadzie dla NaTemat: - Odrzucamy skrajności - Palikota i ojca Rydzyka. In vitro powinno być dawno załatwione, jestem za rozdziałem Kościoła od Państwa, ale trzeba to robić w dialogu, a nie w atmosferze ataku. Jestem za związkami partnerskimi - tłumaczył swój program. Jednak to co przede wszystkim wyróżnia jego partię to postawa wobec gospodarki - według Petru sposobem na uczynienie Polski "małymi Niemcami Europy Środkowo-Wschodniej" byłoby zniesienie przepisów ograniczających przedsiębiorców czy wzmocnienie przemysłu.
Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl