Joanna Senyszyn - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydatka otwiera listę Zjednoczonej Lewicy w okręgu gdańskim. Jest wiceprzewodniczącą SLD, byłą deputowaną w Parlamencie Europejskim, byłą parlamentarzystką oraz profesorem nauk ekonomicznych. Słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi na tematy światopoglądowe.

Od wielu lat związana z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie zaraz po studiach została asystentką. Była również pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Gdyni, potem jednak wróciła do UG - objęła na tej uczelni funkcję dziekana Wydziału Zarządzania, a później kierownictwo nad Katedrą Badań Rynku. Jej habilitacja dotyczyła konsumpcji. Wypromowała blisko 500 magistrów i 5 doktorów.

Jej kariera polityczna zaczęła się w 1975 roku, gdy wstąpiła do PZPR. Była członkinią partii aż do jej rozwiązania, jednak w 1980 wstąpiła również do "Solidarności", w której pozostała do 1995. Do działalności politycznej wróciła w 2001 - dostała się wtedy do Sejmu ze wspólnej listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy. Została parlamentarzystką przez kolejne dwie kadencje, aż do 2009. Jednocześnie, przez trzy lata pełniła funkcję wiceprzewodniczącej SLD, którą jest ponownie od 2011, po tym jak nie udało jej się zostać przewodniczącą partii. W 2009 wybrano ją na europosłankę z okręgu krakowskiego. Po ukończeniu kadencji w 2014 r. nie udało jej się uzyskać reelekcji. Senyszyn w tym czasie publikowała również felietony na łamach "Faktów i Mitów", jej teksty ukazywały się w "Nie", "Przeglądzie" i "Trybunie".

Poglądy Senyszyn - parytety, ochrona praw człowieka i zwierząt

Profesor udziela się też w organizacjach broniących praw zwierząt - Towarzystwie Opieki Nad Zwierzętami, przez dwie kadencje zasiadała w Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Komitecie Badań Naukowych. Sama założyła Fundację prof. Joanny Senyszyn, która zajmuje się działaniem na rzecz praw człowieka, ekologii i spraw społecznych. Jest start do Sejmu jest powrotem do krajowej polityki po latach w europarlamencie. Jako liderka Zjednoczonej Lewicy w regionie podkreśla, że na liście komitetu w Gdańsku obowiązuje parytet, co pokazuje, że polityka równościowa jest dla profesor priorytetem.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: