Marian Zembala - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Kandydat PO z okręgu śląskiego to minister zdrowia, profesor nauk medycznych oraz transplantolog. Był bliskim współpracownikiem zmarłego prof. Zbigniewa Religii, dokonał też pierwszej w Polsce transplantacji pojedynczego płuca i wszczepienia pacjentowi płuco-serca. Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - uchodzącego za najlepszy tego typu ośrodek w kraju.

Pochodzi z niewielkich Krzepic pod Częstochową. Od dziecka przejawiał zainteresowanie medycyną, a studia na Akademii Medycznej ukończył z wyróżnieniem. Był na stażu w Utrechcie i szykował się do wyjazdu do RPA, kiedy niespodziewanie poznał prof. Francois Hitchcocka. Specjalista pracował w zespole Christiana Barnarda, który dokonał pierwszej transplantacji serca w historii. Młody lekarz zorganizował za namową profesora program pomocy dla polskich dzieci z wadami serca i leczył je w Holandii za darmo. Po pięciu latach pracy w Utrechcie i zoperowaniu ponad 400 polskich dzieci, Zembala postanowił wrócić do Polski.

Prawa ręka Zbigniewa Religii

W 1984 zrekrutował się do tworzonego wtedy zespołu docenta Zbigniewa Religii, którego celem było przeprowadzenie przeszczepu serca. Już rok później grupa lekarzy wykonuje z powodzeniem ten trudny zabieg. Zembala za namową Religii rozwinął skrzydła - znacząco przyczynił się do zbudowania największego w kraju mechanizmu wspomagania krążenia oraz do rozwoju pionierskiej w tamtych czasach dziedziny w polskiej medycynie - kardiochirurgii. Widząc brak pieniędzy w szpitalu wystartował w konkursie na dyrektora Centrum w Zabrzu. Jako kierownikowi tej instytucji od 1993 udało mu się naprawić finanse ośrodka i stworzyć najlepszą w Polsce placówkę wyspecjalizowaną w chorobach serca. W 2001 jako pierwszy w kraju wszczepił jednocześnie płuco i serce.

Kandydat Platformy Obywatelskiej do sejmiku śląskiego

W również 2001 roku został przewodniczącym Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. W 2014 zdecydował się na start w wyborach do sejmiku śląskiego z ramienia PO i uzyskał mandat radnego. W czerwcu 2015, po zmianach w rządzie Ewy Kopacz spowodowanych wyciekiem akt z tzw. afery taśmowej, premier wysunęła kandydaturę Zembali na ministra zdrowia.

Minister świetnym lekarzem, ale czy to wystarczy?

Wybór Zembali na ministra był krytykowany przez publicystów - podkreślali, że jest świetnym lekarzem, ale uzdrowienie obecnej sytuacji w polskiej służbie zdrowie wymaga przede wszystkim dużej wiedzy ekonomicznej. Od września br. obowiązuje wprowadzona przez Zembalę podwyżka dla pielęgniarek w kwocie średnio 300 zł na etat.

Zembala został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice - najwyższym odznaczeniem papieskim dla osób świeckich.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: