Paweł Kukiz - życiorys, poglądy [SYLWETKA]

Paweł Kukiz to jeden z najpopularniejszych krajowych muzyków rockowych i lider tzw. ruchu antysystemowego, który sprzeciwia się obecnemu układowi politycznemu w Polsce. Jego najbardziej znanym postulatem jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW).

Kukiz wychował się w Niemodlinie w woj. opolskim, w rodzinie lekarza i śpiewaczki operowej. Zgodnie z wolą ojca wybrał się na studia, ale nie udało mu się skończyć żadnego z kierunków. Za to dobrze sobie radził jako muzyk - już w wieku 22 lat wygrał festiwal w Jarocinie z zespołem Hak. Jednak prawdziwy sukces przychodzi wraz w powołaniem razem z Igorem Czerniawskim i Jarosławem Lachem zespołu Aya RL. W 1984 założył grupę Piersi. Utwory Kukiza z tego okresu mają wymowę antyksenofobiczną, antymilitarną oraz antyklerykalną. Po latach muzyk odcina się od tego typu poglądów i tłumaczy, że kontrowersyjny utwór "ZCHN zbliża się" jest wyrazem jego troski o morale w Kościele Katolickim.

Kariera muzyczna i filmowa

Po transformacji zdecydował się wyjechać do Niemiec w celach zarobkowych, ale też nie przestał koncertować. Na kolejnych albumach z początku lat 90. Kukiz wyśmiewa zapatrzenie Polaków w Zachód i konsumpcyjny styl życia. Jednocześnie kilka lat później muzyk zdecydował się na wystąpienie w reklamie Pepsi, przez co wiele osób, w tym Kazik Staszewski (utwór o wymownym tytule "Pozory często mylą"), zarzucało mu hipokryzję. Kukiz nagrał też trzy albumy z zespołem Emigranci, z którymi początkowo miał wydać tylko utwór "Na falochronie". Innymi znanymi projektami muzycznymi, w które się zaangażował był Yugoton - supergrupa powołana przez dziennikarza Grzegorza Brzozowicza wykonująca covery jugosłowiańskich piosenek oraz niezbyt lubiany przez krytyków, ale niezwykle popularny w radiostacjach Borysewicz & Kukiz. Muzyk w ciągu swojej kariery występował też w kilku filmach m.in. "S@motności w sieci" oraz "Girl Guide" Juliusza Machulskiego - za rolę w tym ostatnim dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Poglądy Kukiza i początki działalności politycznej

Po 2000 roku poglądy polityczne Kukiza wyraźnie stawały się coraz bardziej prawicowe oraz prokościelne. W 2005 dołączył do komitetu poparcia Donalda Tuska, wspierał również Platformę Obywatelską w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Kilka lat później opowiadał się za kandydaturą Marka Jurka na prezydenta. W 2012 włączył się w akcję Zmieleni.pl, która miała za zadanie wprowadzenie 460 jednomandatowych okręgów wyborczych. Wkrótce został radnym Wrocławia z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców. Jednocześnie opowiadał się przeciwko organizacji europejskiej parady równości Europride w Warszawie. W wypowiedzi dla portalu Wiara.pl Kukiz przyznawał, że uważa aborcję za "duże zagrożenie dla społeczeństwa", bo "ingeruje w sprawy boskie".

Kampania prezydencka 2015 i stworzenie Ruchu Kukiza

W 2015 wystartował w wyścigu o prezydenturę i stał się "czarnym koniem" kampanii - zdobył 3. miejsce w I turze z 20,8 proc. głosów poparcia. Jego głównym hasłem wyborczym było wprowadzenie JOW-ów, które według muzyka miałyby sprawić, że parlamentarzyści byliby odpowiedzialni bezpośrednio przed wyborcą, a nie szefem partii. Popularność Kukiza skłoniła ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego do przeprowadzenia referendum 6 września 2015 m.in. w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Frekwencja w nim wyniosła 7, 8 proc. W jesiennych sondażach poparcie dla Ruchu Kukiza wyraźnie spadało, choć przed wakacjami badania wskazywały na to, że ugrupowanie będzie trzecią siłą w Sejmie.

Więcej informacji na temat wyborów parlamentarnych znajdziecie w portalu MamPrawoWiedziec.pl

Więcej o: