Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPodobnie jak w I turze , drugie głosowanie pokazało, że Polska podzielona jest prawie równo na pół. W 9 województwach wygrał Bronisław Komorowski, a w 7 Andrzej Duda. Duda wygrał w woj.: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim oraz świętokrzyskim. W pozostałych dziewięciu województwach więcej głosów oddano na Bronisława Komorowskiego.
Z tego samego badania wynika, że choć Bronisław Komorowski wygrywa w miastach (zarówno tych małych, jak i największych), to na wsiach kandydat PiS uzyskał zdecydowaną przewagę .
Z sondażu late poll (PKW jeszcze nie podała dokładnych danych) wynika, że Bronisław Komorowski zwyciężył tylko wśród wyborców w wieku od 30 do 39 lat . W pozostałych grupach wiekowych więcej głosów zebrał Andrzej Duda. Szczególnie duże poparcie dla kandydata PiS było wśród osób w wieku 18-29 lat - wedle sondażu zagłosowało na niego prawie 60 proc. z nich.
Taki wynik nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że prawie 60 proc. wyborców Pawła Kukiza oddało swój głos na Andrzeja Dudę . Bronisława Komorowskiego poparło jedynie 40 proc. zwolenników muzyka.
Wśród osób posiadających wykształcenie podstawowe i gimnazjalne zdecydowanie zwyciężył Andrzej Duda. Różnica procentowa wyniosła 65,7 proc. do 34,3 proc. na korzyść kandydata PiS. Podobne poparcie Duda uzyskał w grupie osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 60,2 proc. do 39,8 proc.
Bardziej wyrównana walka trwała o grupę wyborców posiadających wykształcenie średnie i pomaturalne. W niej Duda osiągnął 53 proc., a Komorowski - 47 proc.
Bronisław Komorowski zwyciężył jedynie w grupie Polaków z wykształceniem wyższym . Od tych wyborców Komorowski uzyskał 56 proc. poparcia, a Duda - 44 proc.
Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z sondażu Ipsos? Okazuje się, że w drugiej turze wyborów prezydenckich co piąty wyborca prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2010 r. zagłosował na kandydata PiS Andrzeja Dudę. Badanie wskazuje, że Komorowski stracił 20,6 proc. tych wyborców , którzy oddali na niego głosy w poprzednich wyborach prezydenckich. Przy Bronisławie Komorowskim zostało po pięciu latach prezydentury 79,4 proc. obywateli, którzy głosowali na niego w 2010 roku.
Jednocześnie prawie wszyscy wyborcy Jarosława Kaczyńskiego z 2010 roku wybrali w niedzielę Andrzeja Dudę (przekonał do siebie 96,7 proc. elektoratu Kaczyńskiego, a z tej samej grupy wyborców tylko 3,3 proc. poparło w drugiej turze Komorowskiego).
Według Ipsos wśród Polaków, którzy pięć lat temu nie głosowali, Duda otrzymał dwa razy większe poparcie od rywala (66,6 proc. wobec 33,4 proc.).
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!