Wybory prezydenckie 2015. Wieś i młodzi za Dudą. Komorowski stracił 20 proc. wyborców sprzed pięciu lat [TAK GŁOSOWALIŚMY]

Wybory prezydenckie 2015. Duda: 51,55 proc., Komorowski: 48,45 proc. - to oficjalny wynik II tury wyborów prezydenckich. A jak wygląda bardziej szczegółowy podział głosów? Okazuje się, że miasta głosowały na Komorowskiego, wieś wybrała Dudę. Młodzi i wyborcy Kukiza murem stanęli za Dudą.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPodobnie jak w I turze , drugie głosowanie pokazało, że Polska podzielona jest prawie równo na pół. W 9 województwach wygrał Bronisław Komorowski, a w 7 Andrzej Duda. Duda wygrał w woj.: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim oraz świętokrzyskim. W pozostałych dziewięciu województwach więcej głosów oddano na Bronisława Komorowskiego.

Z tego samego badania wynika, że choć Bronisław Komorowski wygrywa w miastach (zarówno tych małych, jak i największych), to na wsiach kandydat PiS uzyskał zdecydowaną przewagę .

Wiek: Komorowski wygrał tylko wśród 30-latków

Z sondażu late poll (PKW jeszcze nie podała dokładnych danych) wynika, że Bronisław Komorowski zwyciężył tylko wśród wyborców w wieku od 30 do 39 lat . W pozostałych grupach wiekowych więcej głosów zebrał Andrzej Duda. Szczególnie duże poparcie dla kandydata PiS było wśród osób w wieku 18-29 lat - wedle sondażu zagłosowało na niego prawie 60 proc. z nich.

Taki wynik nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że prawie 60 proc. wyborców Pawła Kukiza oddało swój głos na Andrzeja Dudę . Bronisława Komorowskiego poparło jedynie 40 proc. zwolenników muzyka.

Za Komorowskim tylko wyborcy z wyższym wykształceniem

Wśród osób posiadających wykształcenie podstawowe i gimnazjalne zdecydowanie zwyciężył Andrzej Duda. Różnica procentowa wyniosła 65,7 proc. do 34,3 proc. na korzyść kandydata PiS. Podobne poparcie Duda uzyskał w grupie osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 60,2 proc. do 39,8 proc.

Bardziej wyrównana walka trwała o grupę wyborców posiadających wykształcenie średnie i pomaturalne. W niej Duda osiągnął 53 proc., a Komorowski - 47 proc.

Bronisław Komorowski zwyciężył jedynie w grupie Polaków z wykształceniem wyższym . Od tych wyborców Komorowski uzyskał 56 proc. poparcia, a Duda - 44 proc.

Na kogo głosowali wyborcy Dudy w 2010 roku? Duże zaskoczenie

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z sondażu Ipsos? Okazuje się, że w drugiej turze wyborów prezydenckich co piąty wyborca prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2010 r. zagłosował na kandydata PiS Andrzeja Dudę. Badanie wskazuje, że Komorowski stracił 20,6 proc. tych wyborców , którzy oddali na niego głosy w poprzednich wyborach prezydenckich. Przy Bronisławie Komorowskim zostało po pięciu latach prezydentury 79,4 proc. obywateli, którzy głosowali na niego w 2010 roku.

Jednocześnie prawie wszyscy wyborcy Jarosława Kaczyńskiego z 2010 roku wybrali w niedzielę Andrzeja Dudę (przekonał do siebie 96,7 proc. elektoratu Kaczyńskiego, a z tej samej grupy wyborców tylko 3,3 proc. poparło w drugiej turze Komorowskiego).

Według Ipsos wśród Polaków, którzy pięć lat temu nie głosowali, Duda otrzymał dwa razy większe poparcie od rywala (66,6 proc. wobec 33,4 proc.).

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: