Wybory prezydenckie 2015. Na kogo głosował elektorat Kukiza? Sondaże nie pozostawiają złudzeń

Wybory 2015. Niemal 60 proc. wyborców Pawła Kukiza w II turze wyborów prezydenckich poparło Andrzeja Dudę - wynika z sondażu Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Badania exit poll wskazują, że zwycięzcą niedzielnego głosowania został właśnie kandydat PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas59,4 proc. wyborców Pawła Kukiza oddało swój głos na Andrzeja Dudę. Bronisława Komorowskiego poparło jedynie 40,6 proc. zwolenników muzyka - wynika z sondażu Ipsos.

Badanie late poll przeprowadzone dla TVP, TVN24 i Polsat News wskazuje, że kandydat PiS zwyciężył w drugiej turze z poparciem 52 proc. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 48 proc. głosów.

"Nie wierzę, że wyborcy Kukiza poprą Komorowskiego"

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Paweł Kukiz zdobył ponad 20 proc. poparcia. Na muzyka głosowali najchętniej najmłodsi Polacy - z badania Ipsos wynika, że wśród wyborców w wieku 18-29 lat odnotował on ponad 40 proc. głosów oddanych 10 maja.

O tym, że poparcie elektoratu Kukiza może być decydujące w drugiej turze wyborów, mówiło wielu komentatorów. - Nie wierzę w to, że jego wyborcy poprą Bronisława Komorowskiego. Elektorat Kukiza to ludzie domagający się radykalnej zmiany. To, co najważniejsze, stykają się dwa żywioły. Żywioł zmiany, czyli wyborcy Dudy, Kukiza, Janusza Korwin-Mikkego, oraz żywioł drugi, w którym dominuje strach przed PiS-em (wyborcy Komorowskiego, Ogórek, Jarubasa) - pisał Tomasz Lis.

Innego zdania był Jacek Żakowski. - Wyborcy Kukiza to nieswoisty elektorat, ich przeważająca część nie pójdzie do urn 24 maja. Wyboru dokona inna grupa: ta, która nie głosowała w I turze - przekonywał na antenie Radia TOK FM.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: