Znane są wyniki exit poll, ale nie można ich podać. Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów?

Choć znane są już wyniki wyborów exit poll, to i tak nie możemy ich podać. Powód to przedłużona o 90 minut, czyli do godziny 22.30, cisza wyborcza. Jednak jak zapewnia PKW, decyzja Komisji nie oznacza opóźnienia w podaniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W związku z ogłoszeniem półtoragodzinnej przerwy w pracy komisji obwodowej w Kowalach, gmina Skoczów, cisza wyborcza została przedłużona do godz. 22.30. Komisja w Kowalach ogłosiła przerwę w związku ze śmiercią wyborcy.

Przerwa w pracach komisji obwodowej w Kowalach trwała od godz. 17.30 do godz. 19. Głosowanie wznowiono i w tej jednej komisji obwodowej zostało ono przedłużone. Jednak w związku z tym przypadkiem cisza wyborcza została przedłużona w całym kraju.

Jednak PKW zapewnia, że tym razem nie powinno być problemów z ogólnym podliczeniem oddanych głosów i tym samym z ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów prezydenckich. Jak zapewnili członkowie PKW, wyniki powinny być wcześniej niż dwa tygodnie temu. Decyduje o tym mniejsza liczba kandydatów, co powinno przyspieszyć i ułatwić pracę komisjom obwodowym. PKW również przypomina, że najdłużej trwa liczenie w Warszawie, gdzie spływają też głosy z obwodów z zagranicy, a to może potrwać nawet do 22.30 w poniedziałek.

Zaprzysiężenie prezydenta - 6 sierpnia

Po ogłoszeniu przez PKW wyników drugiej tury wyborów będą trzy dni na składanie protestów wyborczych. Sąd Najwyższy ma 30 dni - liczonych od ogłoszenia wyników wyborów przez PKW - na rozpoznanie tych protestów i rozstrzygnięcie, czy wybory prezydenta były ważne. Jeśli wybory prezydenta będą ważne, zwycięzca wyborów zostanie zaprzysiężony w dniu, kiedy kończy się obecna, pięcioletnia kadencja, czyli 6 sierpnia. Jeśli SN rozstrzygnie, że wybory są nieważne, marszałek Sejmu zarządza nowe wybory.

Więcej o: