Komorowski startował z ogromną przewagą. Tak zmieniały się wyniki sondaży w całej kampanii

Bronisław Komorowski zaczynał kampanię z wynikiem niemal trzykrotnie wyższym niż Andrzej Duda. W badaniu tuż po pierwszej turze Duda po raz pierwszy wyprzedził prezydenta, jednak ten odzyskał przewagę po debacie TVP. Zobacz, jak zmieniały się wyniki sondaży od początku kampanii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW trakcie całej kampanii poparcie prezydenta Komorowskiego znacznie spadło, natomiast sondażowe wyniki jego głównego kontrkandydata stopniowo rosły. Pierwszy sondaż TNS ze stycznia dawał prezydentowi prawie trzykrotną przewagę nad Dudą - 56 proc. do 19.

W porównaniu z tym pierwszym sondażem wynik Komorowskiego w pierwszej turze był prawie o połowę gorszy. Z kolei kandydat PiS otrzymał prawie dwa razy więcej punktów procentowych, niż dawał mu pierwszy sondaż TNS.

Sondaże prezydenckie TNS | Create infographics

Podobnie rozkładały się wyniki sondaży Millward Brown. W pierwszym sondażu, w pierwszej połowie stycznia, prezydent miał ponad trzy razy lepszy wynik niż Duda.

Także Millward Brown nie przewidziało poprawnie zwycięzcy pierwszej tury, jednak wyniki sondaży oddawały tendencję wzrostową kandydata PiS oraz spadek wyniku Komorowskiego.

Sondaże prezydenckie Millward Brown | Create infographics

Sondaże przed drugą turą. W większości prowadzi Komorowski

Sondaże dotyczące wyników drugiej tury w większości prognozują niewielkie prowadzenie Komorowskiego.

Pierwszy sondaż Millward Brown dla TVN po głosowaniu z 10 maja pokazywał przewagę kandydata PiS. Komorowski mocno odrobił wynik po debacie prezydenckiej w TVP i Polsacie i prowadzi w ostatnich sondażach przez drugą turą .

Ostatnie sondaże przed II turą | Create infographics

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zamierza głosować 48 proc. ankietowanych. Oddanie głosu na Bronisława Komorowskiego deklaruje 44 proc. badanych.

Ostatni sondaż TNS Polska dla Wyborczej.pl prognozuje przewagę Komorowskiego w niedzielnym głosowaniu. Prezydent otrzymał w nim 45 proc. głosów, a Duda - 43 proc. 12 proc. pytanych deklaruje, że jeszcze nie zdecydowało, na kogo zagłosuje.

Także opublikowane w ostatnim dniu kampanii badanie IBRIS prognozuje, że przewagę ma Komorowski. Jednak różnica wynosi tylko jeden proc. Wciąż ok. 10 procent osób, które deklarują chęć pójścia na wybory, nie jest zdecydowanych, na kogo zagłosować.

Sondaże nie przewidziały wyników pierwszej tury

Oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów różniły się znacząco od sondaży przeprowadzanych przed wyborami. Andrzej Duda wygrał I turę wyborów z wynikiem 34,76 proc., czyli o 7,75 proc. wyższym, niż wskazywał sondaż TNS Polska przygotowany dla "Wiadomości", który Dudzie przyznawał drugie miejsce z 27-procentowym poparciem.

Również 27 proc. badanych wskazało Andrzeja Dudę jako swojego kandydata w badaniu Millward Brown dla TVN opublikowanym 7 maja. Sondażownie wyjaśniały później, że nie da się z stuprocentową dokładnością przewidzieć wyniku wyborów m.in. dlatego, że decyzje wyborców często są podejmowane w ostatniej chwili.

Zobacz wideo
Więcej o: