Debata prezydencka. Spór o Szczerskiego. Komorowski: Dyktatura ewangelii? Średniowiecze!

Debata prezydencka Duda - Komorowski w TVN. W kolejnym spięciu między kandydatami poszło o postać przyszłego doradcy Dudy - Krzysztofa Szczerskiego, który pisał o potrzebie "dyktatury ewangelii" i obecności Kościoła w Senacie. - Kto z takim człowiekiem będzie rozmawiał? - pytał Komorowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAndrzej Duda zapowiadał wcześniej, że gdyby został prezydentem, to Szczerski zostanie jego doradcą do spraw międzynarodowych. Wówczas publicyści przywoływali tekst Szczerskiego z 2005 roku, który został opublikowany na łamach czasopisma "Pressje".

Poseł PiS pisał w nim o tym, że Polsce potrzebna jest "dyktatura ewangelii" i postulował utworzenie państwa wyznaniowego. Chciał też, by członkowie episkopatu zasiadali w Senacie. Właśnie tymi kontrowersjami posłużył się w swoim pytaniu Bronisław Komorowski.

Przedstawiciele Kościoła w Senacie? Dyktatura ewangelii?

- Pokaż mi swoich przyjaciół, powiem ci, kim jesteś - zaczął prezydent. - Mówił pan, że jak pan wygra, to specjalistą od spraw zagranicznych w pana kancelarii będzie Krzysztof Szczerski. A on mówi o powołaniu republiki wyznaniowej w Polsce, o potrzebie działania przedstawicieli Kościoła katolickiego w Senacie i o dyktaturze ewangelii. Kto z takim człowiekiem będzie rozmawiał? Kto na świecie ma takie średniowieczne poglądy? - pytał prezydent.

Duda ripostował: - Nie znam osoby, która uczestniczy w większej ilości spotkań międzynarodowych niż Krzysztof Szczerski. Przede wszystkim jest profesorem. Może pan wybrał jakieś jego wypowiedzi dywagacyjne o przedwojennej Polsce, o silnym państwie.

- Panie pośle, współczesność, współczesność - pokrzykiwał Komorowski.

- Krzysztof Szczerski jest biegłym dyplomatą. Rozumie, co to jest polski interes, i ma odwagę go bronić - zakończył Duda.

Po tej potyczce na Twitterze znów zawrzało:

Kim jest Krzysztof Szczerski?

Krzysztof Szczerski (rocznik 1973) jest doktorem politologii UJ , redaktor naczelny prawicowego dwumiesięcznika "Arcana". To były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, w czasach gdy resortowi szefowała Anna Fotyga. To on w 2013 roku wpadł na pomysł założenia fundacji, która zwerbowała kilkudziesięciu młodych absolwentów politologii, prawa czy stosunków międzynarodowych.

Szczerski jest twórcą krakowskiej fundacji Dyplomacja i Polityka, której po drodze jest m.in. z posłem Antonim Macierewiczem, ks. Dariuszem Oko, doktorem Bogdanem Chazanem czy głównym ekonomistą SKOK Januszem Szewczakiem. Szczerski przyznał, że jest w gabinecie cieni prezydenckich ministrów PiS i już szykuje się do objęcia tej funkcji, czekając na złożenie mu propozycji przez Andrzeja Dudę. - To wielki zaszczyt, a Andrzej to mój przyjaciel. Nie mógłbym mu odmówić - wyznał Szczerski tuż po pierwszej turze wyborów.

Więcej o: