Podsumowanie kampanii wyborczej: "Komorowski stracił swój atut". "Duda plastikowy" [U OLEJNIK]

Wybory prezydenckie 2015. Goście Moniki Olejnik ocenili końcówkę kampanii wyborczej obu kandydatów. - Komorowski stracił swój najważniejszy atut - przewidywalność - ocenił Jarosław Gowin. - Kampania Andrzeja Dudy jest plastikowa. Obiecuje złote góry - powiedział Tomasz Nałęcz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPierwszy tematem poruszonym w programie 7 Dzień Tygodnia Moniki Olejnik był spot dzieci Bronisława Komorowskiego. Pozytywnie oceniła go m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO: - To odpowiedź na to konsekwentne działanie PiS, żeby Bronisława Komorowskiego wyrzucić poza nawias rzeczywistości. Pokazać go jako człowieka wyobcowanego, który nie wie, nie umie, nie zna ludzi - powiedziała. Inni stwierdzili jednak, że nawet dobry spot niewiele pomoże w wygranej.

"Komorowski to prezydent sytych, a Duda - zbuntowanych"

- Spot jest dobry, ale to nie pomoże - ocenił Jarosław Gowin z Polski Razem. - Komorowski definiuje siebie jako prezydenta sytych i pewnych siebie, a Duda - zbuntowanych - dodał. Z kolei Stanisław Żelichowski z PSL oświadczył, że będzie głosował na Komorowskiego. - Prezydentura jest jak frak: na jednym wisi, na innym leży dobrze. Na prezydencie leży dobrze - dodał.

Krytycznie do kampanii Komorowskiego odniósł się Jacek Sasin z PiS. - Prezydent w kampanii się miota od ściany do ściany. Chciałbym, żeby to była merytoryczna kampania żebyśmy rozwiązywali realne problemy. Bo istnieją realne problemy, których ani PO i PSL nie rozwiązało tylko pogłębiło - powiedział. Krytycznie odniósł się też do spacerów wyborczych Komorowskiego: - Jak prezydent wyjdzie z pałacu do ludzi, to jest bezradny. Potrzebuje suflerki, żeby mówiła mu co ma robić - dodał.

"Komorowski stracił swój najważniejszy atut - przewidywalność"

Z kolei Jarosław Gowin zarzucił Komorowskiemu, że stracił swój najważniejszy atut: - Jego zaletą była przewidywalność. Prochu nie wymyśli, ale nie narobi głupot. Ale pokazał, ze w sytuacji stresu jest skłonny do robienia głupot. Świadczy o tym ogłoszenie referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych.

- JOW-y to głupota? - zapytała Olejnik. Na co Gowin odpowiedział, że on jest za JOW-ami, ale bez zmiany Konstytucji ich wprowadzenie jest niemożliwe. - Referendum jest bez sensu bez zmiany Konstytucji. To próba oszukania wyborców Pawła Kukiza - wtórował mu Sasin.

Przeciwko wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych opowiedział się Żelichowski: - Muzyk rockowy może wymyślać różne rzeczy. Ale my, w polityce, musimy myśleć parę ruchów do przodu. JOW to tragedia dla Polski - powiedział. Tego zdania jest też Gawkowski: - JOW to głupota i niszczenie demokracji - rzucił.

"Kampania Dudy merytoryczna". "Chyba plastikowa"

Goście ocenili też kampanię wyborczą Andrzeja Dudy. Sasin stwierdził, że jest najbardziej merytoryczna. - Mówi o prawdziwych problemach, które należy rozwiązać - powiedział. Oponował Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta. - Kampania Andrzeja Dudy jest plastikowa. Obiecuje złote góry, byle rybka połknęła haczyk. A przyszły premier Kaczyński schował się głęboko, żeby potem powiedzieć: Ja nic nie obiecywałem! - mówił. - Każdy głupi umie wszystko obiecać, ale proszę powiedzieć skąd na to weźmie - dodał.

- Andrzej to mówi, niech pan zacznie słuchać - zaprotestował Sasin.

- Tak, obłoży podatkami banki. To metoda na Janosika. A Janosik to był zbójnik! - odpowiedział mu Nałęcz.

"Przewalutowanie kredytu we frankach? Urocze"

- Czekamy na kolejne miliardy złotych, które Duda wyjmie z kieszeni podatników - wtórowała Nałęczowi Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO. Tymi słowami odniosła się do propozycji Dudy, by kredyty we frankach szwajcarskich mogłyby być przewalutowane według kursu z dnia, w którym były brane. - PiS chce, żeby banki spłacały frankowiczów. W porządku, ale już wydały kilkadziesiąt miliardów na spłacanie długów SKOK - dodała posłanka.

- To urocza propozycja, żeby frankowicze spłacali swój kredyt w kursie po 2 złote - ironizowała Olejnik.

Zobacz wideo

Najnowsze sondaże, debaty, wieczór wyborczy na żywo. Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: