Dziesięć rzeczy, które mówią o wyborach więcej niż niejedna analiza

Znakomity wynik Pawła Kukiza, Andrzej Duda przed Bronisławem Komorowskim, absolutna porażka kandydatów lewicy - sondażowe wyniki wyborów przyniosły wiele zaskoczeń. Były one komentowane przez dziennikarzy i politologów, a także - mniej poważnie - przez internautów. Wybraliśmy dziesięć celnych wypowiedzi, memów, cytatów i faktów, które - naszym zdaniem - najlepiej podsumowują wynik wyborów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Szok w sztabie Komorowskiego

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego. Reżyser wystąpił niedawno w klipie wyborczym prezydenta, zachęcając do głosowania na kandydata.

fot. Adam Guz / GALLO IMAGES

2. Wynik Janusza Korwin-Mikkego rozczarowaniem? Nie dla niego

- Czy jest pan rozczarowany swoim wynikiem w wyborach? - pytała Monika Olejnik Janusza Korwin-Mikkego tuż po podaniu wyników exit poll. - Mam prawie 100 tys. głosów więcej niż PSL i SLD razem - odparł polityk. - Te dwie partie już odeszły do lamusa historii, młodość idzie - powiedział.

fot. Franciszek Mazur

Stwierdzenie Korwin-Mikkego o tym, że ma więcej głosów niż PSL i SLD razem, zostanie prawdopodobnie zrewidowane przez ostateczne wyniki wyborów. Jednak faktem pozostaje, że sam Korwin-Mikke otrzymał więcej głosów niż kandydaci SLD oraz PSL oddzielnie, a nawet Ogórek i Jarubas razem tylko nieznacznie wyprzedzą lidera partii KORWiN

3. "Zwycięstwo Dudy polega na tym, że wygrał"

- Zwycięstwo Dudy polega na tym, że wygrał - stwierdził Aleksander Kwaśniewski, kiedy Monika Olejnik prosiła go o komentarz. Za tym pozornym truizmem kryje się jednak celne podsumowanie wyniku wyborów. Zwycięstwo Dudy w pierwszej turze było zaskakujące, jednak nie osiągnął bardzo dużej przewagi. W ostatecznych wynikach może ona wynieść niewiele więcej niż 1 proc.

fot. Sławomir Kamiski / Agencja Gazeta

Jak zwracał uwagę Daniel Passent na swoim blogu, "sukces Dudy jest także sukcesem Prawa i Sprawiedliwości, bo 34,8 proc. to mniej więcej tyle, ile wynosi poparcie dla PiS, jest ono bardzo stabilne"

4. W ilu JOW-ach wygrałby Kukiz?

W związku z ogromnym wyborczym sukcesem Pawła Kukiza w mediach i internecie rozgorzała dyskusja o jego sztandarowym postulacie. Jest nim wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, czyli w skrócie JOW-ów.

Kukiz uważa, że taka ordynacja wyborcza "zmieni system" polityczny, pozwoli na dostanie się nowych partii do Sejmu i zwiększy odpowiedzialność polityków wobec wyborców. Jednak, jak pokazują przykłady z innych państw, JOW-y nie sprzyjają małym partiom.

Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców...">>>

Pokazuje to też mapa wyników wyborów, która pojawiła się w internecie krótko po podaniu wyników. Pokazuje ona, że Kukiz, pomimo 20-procentowego poparcia, nie wygrałby w żadnym z okręgów. Ostateczne wyniki pokazują, że tylko w jednym z powiatów Kukiz zdobył więcej głosów niż Duda lub Komorowski.

5. "Tej siły nic już nie powstrzyma"

Komentatorzy zwracają uwagę, że liderzy partii, które źle wypadły w wyborach, powinni pójść w ślady brytyjskich polityków. Tam, po przegranej w wyborach parlamentarnych, trzej liderzy partii zrezygnowali z przywództwa. Nic nie wskazuje na to, żeby Leszek Miller czy Janusz Palikot zamierzali zrezygnować z szefowania swoim partiom.

Zdjęcie wyglądających na załamanych Leszka Millera i Janusza Palikota, którzy siedzą na ławach sejmowych, jest jednym z wielu internetowych memów bezlitośnie podsumowujących fatalne wyniki lewicy.

Po pierwszej turze wyborów nie zabrakło ironicznych komentarzy wobec uczestników wyścigu po prezydencki fotelPo pierwszej turze wyborów nie zabrakło ironicznych komentarzy wobec uczestników wyścigu po prezydencki fotel fot. Hipterski Maoizm fot. hipsterski maoizm

Dobitnymi komentarzami do powyborczej sytuacji na lewicy są też dramatyczny wpis Janusza Palikota na Facebooku: "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie wspaniale. /JP" oraz fakt, że 2,4 proc. Magdaleny Ogórek to najgorszy wynik lewicy od 1930 roku.

6. Na wsi Kukiz siedmiokrotnie lepszy niż kandydat PSL

PSL, jako partia ludowa, tradycyjnie osiągało dobre wyniki na wsi. To nie udało się kandydatowi PSL Adamowi Jarubasowi. Jak wynika z sondażu exit poll, Jarubas otrzymał na wsi tylko 2,6 proc. głosów. Jak zwraca uwagę Leszek Balcerowicz, dużo lepszy wynik osiągnął Paweł Kukiz - zagłosowało na niego aż 18,5 proc. wyborców na wsi.

? Leszek Balcerowicz (@LBalcerowicz) maj 11, 2015

7. "Zostawić tylko na chwilę samych"

Jednym z najbardziej popularnych memów, które pojawiły się po podaniu sondażowych wyników wyborów, jest zdjęcie Donalda Tuska, na którym były premier i lider PO chowa twarz w dłoniach. Na zdjęciu umieszczono napis: "Zostawić tylko na chwilę samych".

Fot. Facebook.com/dziennik.metro

Wybory prezydenckie były pierwszymi od czasu objęcia przez Tuska stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk nie jest aktywnie zaangażowany w politykę w Polsce, ale śledzi wydarzenia w kraju. Jednak z jego komentarzy wynika, że mógł lekceważyć przeciwników Komorowskiego. Po tym, jak odbyła się debata wyborcza bez udziału urzędującego prezydenta, Tusk napisał na Twitterze: "śmiała teza, ale zaryzykuję: mecz trochę lepszy od wczorajszej debaty"

? Donald Tusk (@donaldtusk) maj 6, 2015

8. Najgorszy wynik SLD w historii

- To totalna klęska SLD, to armageddon. Uzyskali najgorszy historycznie wynik lewicy od 1930 roku, od wyborów brzeskich - mówi w TOK FM dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kandydaci popierani przez SLD w wyborach prezydenckich | Create infographics

SLD zebrało serię ostrych komentarzy wieszczących koniec partii po fatalnym wyniku Magdaleny Ogórek. Skalę klęski partii, która kiedyś rządziła Polską, obrazuje porównanie wyniku Ogórek do poprzednich kandydatów SLD.

Pięć lat temu Grzegorz Napieralski otrzymał 13,68 proc. głosów, a dziesięć lat temu popieranego przez SLD Marka Borowskiego wybrało ponad 10 proc. głosujących. Wcześniej, przez dwie kadencje z rzędu, rządził Aleksander Kwaśniewski. Nawet tuż po przemianach ustrojowych, w 1990 roku, popierany przez SdPR Włodzimierz Cimoszewicz uzyskał prawie 10 proc. głosów.

9. Sztab PBK jedną z najpopularniejszych fraz na Twitterze

"Panie Prezydencie niech pan na 2 tygodnie stanie się szefem swej kampanii i sobą" - napisał na Twitterze Waldemar Kuczyński. Jest on jedną z wielu osób zwracających uwagę na błędy sztabu Komorowskiego. Pokazuje to m.in. fakt, że fraza "sztab PBK" była na Twitterze jedną z najczęściej dziś wspominanych. "Sztab PBK nic nie rozumie" - komentowano.

? Waldemar Kuczyński (@DziadekWaldemar) maj 11, 2015

Sztab wyborczy prezydenta krytykował także specjalista od wizerunku Piotr Tymochowicz. "Prezydent albo zmanipulowany do reszty przez Tyszkiewicza (szef sztabu Komorowskiego - red.) z PO albo bardzo chory i nieświadomy ostatnich zdarzeń" - napisał na Tymochowicz Facebooku

10. Reakcja Kukiza na wynik wyborów? Odśpiewał hymn

O godz. 21, po tym jak ogłoszono sondażowe wyniki wyborów, Paweł Kukiz odśpiewał hymn narodowy przy akompaniamencie skrzypiec. Taka reakcja doskonale wpisuje się w wizerunek Kukiza jako kandydata autentycznego i patrioty.

 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: