Wybory prezydenckie 2015. Kwaśniewski o wyniku Ogórek: SLD jest blisko miejsca, które nazywa się dnem

- Takiego wyniku SLD nigdy nie miało. Jest blisko miejsca, które nazywa się dnem - mówił w RMF FM Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent odniósł się w ten sposób do wyniku Magdaleny Ogórek, która według sondażu exit poll uzyskała 2,4 proc. głosów. To najgorszy wynik lewicy w historii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW pierwszej turze wyborów prezydenckich Magdalena Ogórek uzyskała 2,4 proc. poparcia - wynika z sondażu exit poll. W poprzednich wyborach w 2010 r. kandydat SLD Grzegorz Napieralski otrzymał prawie 14 proc. głosów.

- Bardzo mi smutno. Tu stało się bardzo źle. Takiego wyniku SLD nigdy nie miało. Jest blisko miejsca, które nazywa się dnem - mówił o wyniku Ogórek Aleksander Kwaśniewski. -Ten pomysł ani nie zmobilizował elektoratu, ani nie pomógł w zbudowaniu pozycji SLD. Pokazał partię jako niepoważną. Jeżeli Ogórek to była decyzja Millera, to powinien ponieść odpowiedzialność. Jeżeli nie jego, to niech wskaże tego, kto wprowadził Sojusz w maliny - ocenił w Kontrwywiadzie RMF FM były prezydent.

Kwaśniewski odniósł się też do wyniku urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Nie było takich sondaży, które dawałyby powody, żeby oczekiwać aż takiej niespodzianki - mówił. - Podczas debaty Komorowski musi potraktować jak poważnego przeciwnika, który już pokazał pazury. Wielu wyborców mówiło, że w I turze będzie żółta kartka. Po żółtej kartce czasami jest wygrany mecz, a czasami przychodzi czerwona i się mecz kończy przed czasem - ocenił gość RMF FM.

Były prezydent został też zapytany o to, na kogo zagłosuje w II turze. - Jako prosty wyborca uważam, że na tym etapie doświadczenie i kontakty Komorowskiego to jest kapitał. Duda musiałby to zbierać - przekonywał. - Wszyscy mówili, że kampania jest nudna. No to teraz będziemy mieli najbardziej pasjonujące 2 tygodnie - zaznaczył.

Exit poll: Zwycięzcą pierwszej tury jest Andrzej Duda

Wcześniej wynik SLD w Radiu TOK FM komentował dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. wynik SLD w radiu TOK FM komentował dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. - To najgorszy historycznie wynik lewicy od 1930 roku, od wyborów brzeskich - mówił. - To totalna klęska SLD, to armageddon. Podejrzewam, że w Sojuszu zacznie się okres rozliczeń - ocenił.

Z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News wynika, że pierwszą turę wyborów prezydenckich z poparciem 34,5 proc. wygrał Andrzej Duda. Kandydat PiS zmierzy się w II turze z Bronisławem Komorowskim - urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz wynikiem 20,5 proc.

Zobacz wideo

O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: