Wybory prezydenckie 2015. Zagraniczne media: "Nijaka kampania Komorowskiego", "Zwiastun zmiany warty"

Wybory prezydenckie 2015. "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy" - komentuje "Financial Times". "To zwiastun zmiany warty w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy w "The Wall Street Journal".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z poparciem 34,5 proc. - wynika z badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,5 proc. Jak komentują te wyniki światowe media?

Wybory prezydenckie 2015. Na kogo przeszły głosy stracone przez Komorowskiego?

"FT": Platforma Obywatelska może stracić władzę

O "nijakiej" kampanii Bronisława Komorowskiego wspomina "Financial Times" . Autor artykułu, Henry Foy, zauważa, że to pierwiosnek październikowych wyborów parlamentarnych, w których "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy, pomimo dwóch kadencji rządu, podczas których polski wzrost gospodarczy znacznie wyprzedził pozostałe kraje Unii Europejskiej i uczynił z Polski wschodzącą siłę polityczną".

"Deutsche Welle": Zaskakujące wyniki

"Zaskakujące wyniki exit poll" - czytamy w "Deutsche Welle" . Według autora publikacji Komorowski, który odebrał wstępne wyniki jako "poważne ostrzeżenie dla tych, którzy chcą rozsądnej Polski", skupił swoją kampanię wyborczą na bezpieczeństwie narodowym, "licząc na strach ludzi wobec Rosji i kryzysu na Ukrainie".

Wybory 2015. Zmiana w jednym z województw. Komorowski "wziął" jednak Górny Śląsk

"WSJ": Zmiana straży?

"Zwycięstwo [Dudy] może być zwiastunem zmiany warty w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy na portalu "The Wall Street Journal" . Autor diagnozuje, że przegrana Komorowskiego, mimo początkowego 60-procentowego poparcia, wiąże się ze słabą kampanią i wielością kontrkandydatów. "Obóz rządzący, włączając Komorowskiego, prowadzi umiarkowaną politykę zagraniczną Polski, zachowując bliskie relacje z zachodnimi sojusznikami, jednocześnie próbując podtrzymać kanał komunikacji z Rosją. Z kolei konserwatywny PiS chce bardziej twardej pozycji wobec Moskwy, jak i Berlina" - czytamy.

NTV: Żółta kartka dla Komorowskiego

"Polacy pokazali Komorowskiemu żółtą kartkę" - czytamy na portalu rosyjskiej prorządowej telewizji NTV . "Eksperci uważają, że na rezultacie Komorowskiego zaważyła jego antyrosyjska polityka w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie. Nie tak dawno prezydent nazwał moskiewską paradę z okazji Dnia Zwycięstwa demonstracją potencjalnej agresji. Oprócz tego, w czasie przedwyborczej gorączki, wezwał straż graniczną do podjęcia środków w przypadku pojawienia się w Polsce zielonych ludzików".

Czytaj więcej o komentarzu NTV >>

Zobacz wideo

O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: