Dr Materska-Sosnowska: Kukiz może zdecydować o rezultacie II tury, wynik Ogórek to "koniec SLD"

- Działania Pawła Kukiza i jego elektoratu mogą zdecydować o drugiej turze wyborów - mówi w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr Anna Materska-Sosnowska z UW. Ekspertka, komentując wynik badań exit poll, stwierdziła, że największymi zaskoczeniami są ?znakomity? wynik Kukiza oraz oczywiście sukces Andrzeja Dudy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasJak powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl politolog dr Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych UW, "znakomity" wynik Kukiza jest zaskoczeniem, a działania tego polityka mogą mieć bardzo duże znaczenie dla ostatecznych wyników wyborów.

- Działania Pawła Kukiza oraz jego wyborców mogą przesądzić o tym, jak będzie wyglądała druga tura - powiedziała nam ekspertka. Choć Kukiz na razie nie zapowiadał przekazania swoich głosów w drugiej turze któremuś z kandydatów, to - jak zwraca uwagę dr Materska-Sosnowska - polityk otwarcie deklarował, że "nie zagłosuje na Komorowskiego".

"Część wyborców Kukiza nie pójdzie głosować w II turze"

Jak uważa politolog, przekazywanie swojego poparcia któremuś z kandydatów, którzy wezmą udział w drugiej turze wyborów, nie leży w interesie Kukiza. - Jeśli Kukiz chce budować coś na przyszłość, to nie powinien przed drugą turą popierać ani Dudy, ani Komorowskiego - powiedziała dr Materska-Sosnowska.

Zwróciła też uwagę, że poparcie przez Kukiza któregoś z kandydatów z najlepszym wynikiem będzie zaprzeczeniem "antysystemowości" kandydata, która jest głównym elementem jego wizerunku. Sojusz z którąś z największych partii mógłby zostać negatywnie odebrany przez wyborców Kukiza.

Trzy główne zaskoczenia - Duda, Kukiz i Ogórek

Zdaniem dr Materskiej-Sosnowskiej, zaskakuje też wynik kandydatki SLD. - Niewiele ponad 2 proc. Magdaleny Ogórek to absolutna klęska - powiedziała politolog.

- To oznacza koniec SLD. Wyborcy tej partii zostali w domach albo poparli Komorowskiego - oceniała dr Materska-Sosnowska.

Politolog zwracała też uwagę na - jak powiedziała - bardzo niską frekwencję. Frekwencja na poziomie 49,4 proc. to, zdaniem dr Materskiej-Sosnowskiej, czerwona kartka dla polityków. Dr Materska-Sosnowska podkreśla, że ostateczne wyniki wyborów mogą nieco różnić się od sondaży na korzyść Komorowskiego.

- Wyniki sondażowe mówią o stanie na godzinę 19.30, a w dużych miastach, gdzie jest wielu wyborców Komorowskiego, ludzie idą do urn później w ciągu dnia - zwraca uwagę politolog. Jednak, jak podkreśla, ta różnica nie będzie raczej na tyle duża, by Komorowski wyprzedził Dudę.

Andrzej Duda wygrał I turę wyborów z poparciem 34,8 proc . - wynika z exit poll Ipsos dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News. To oznacza, że kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 32,2 proc. poparcia. Paweł Kukiz osiągnął ponad 20,3 proc. w sondażowych wynikach wyborów prezydenckich.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: