Kwestionariusz prezydencki Gazeta.pl. Odpowiedzi Pawła Tanajny

Już wkrótce wybory prezydenckie. Aby głosować w nich świadomie, warto wcześniej poznać poglądy kandydatów. Dlatego w ramach akcji Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl przesłaliśmy im jednobrzmiące kwestionariusze dotyczące ważnych dla Polski spraw. Oto odpowiedzi Pawła Tanajny.

10 maja Polacy będą wybierać prezydenta. Być może masz już swojego kandydata, być może wciąż się wahasz albo w ogóle nie zamierzasz iść na wybory. Tak czy inaczej, chcemy pomóc Ci w podjęciu wyborczej decyzji. Jakakolwiek by ona była, niech będzie świadoma. Dlatego wraz z MamPrawoWiedziec.pl rozpoczęliśmy akcję "Twój głos".

Wszystkim kandydatom na prezydenta, którym udało się zebrać 100 tys. podpisów i zarejestrować swoje kandydatury, przesłaliśmy jednobrzmiące kwestionariusze dotyczące ważnych dla Polski spraw. Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy zestawienia ich poglądów. Tu zamieszczamy pełne odpowiedzi udzielone przez Pawła Tanajnę.

1. Kto jest dla Pana politycznym wzorem do naśladowania?

Beppe Grillo, lider włoskiego Movimento delle 5 Stelle, najbardziej proobywatelskiej partii w Europie.

2. Którego ze swoich politycznych oponentów darzy Pani największym szacunkiem? Dlaczego?

Jacek Wilk. Myli się, ale ma czyste intencje. Oczywiście wszyscy moi oponenci zasługują na szacunek jako ludzie, ale żaden nie zasługuje na mój szacunek jako polityk.

3. Czego dotyczyłaby pierwsza ustawa, którą przedłożyłby Pan do rozpatrzenia Sejmowi po swoim wyborze na prezydenta?

Ustawa o bezprogowym, obligatoryjnym i wolnym referendum obywatelskim - tak aby podpisy poparcia obywateli przestały być raz na zawsze mielone przez partyjnych bossów.

4. Jaki jest Pana stosunek do refundacji przez państwo in vitro?

Popieram wszelkie przejawy działalności państwa wpływające na zwiększenie dzietności, z tym że o finansowaniu publicznym powinni decydować obywatele, wskazując, "skąd zabrać pieniądze, żeby dołożyć".

5. Czy Polska, wzorem Litwy, powinna przekazywać broń Ukrainie?

Jeśli Litwini się nie boją, to my tym bardziej nie mamy powodu do strachu. Wolna Ukraina jest gwarantem wolnej Polski. Lepiej wysyłać broń, by strzelali z niej Ukraińcy, niż być zmuszonym wysyłać broń w rękach Polaków.

6. Czy Polska potrzebuje baz NATO na swoim terytorium?

Tak. Alternatywą są bazy putinowskiej Rosji.

7. Czy jest Pan za ustawą o rejestracji związków partnerskich?

Tak. Osobiście jestem zwolennikiem tego rozwiązania, ale widzę w tej kwestii referendum jako rozstrzygnięcie trudnego sporu społecznego. Ponadto związki mogłyby być legalizowane w województwach, które sobie tego życzą, jak ma to miejsce regionalnie w Niemczech czy Szwajcarii.

8. Czy jako prezydent, zgodnie z wolą Sejmu, ratyfikowałby Pan konwencję antyprzemocową?

Oczywiście! Jestem przeciwko wszelkim formom przemocy!

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: