Kwestionariusz prezydencki Gazeta.pl. Odpowiedzi Janusza Palikota

Już wkrótce wybory prezydenckie. Aby głosować w nich świadomie, warto wcześniej poznać poglądy kandydatów. Dlatego w ramach akcji Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl przesłaliśmy im jednobrzmiące kwestionariusze dotyczące ważnych dla Polski spraw. Oto odpowiedzi Janusza Palikota.

10 maja Polacy będą wybierać prezydenta. Być może masz już swojego kandydata, być może wciąż się wahasz albo w ogóle nie zamierzasz iść na wybory. Tak czy inaczej, chcemy pomóc Ci w podjęciu wyborczej decyzji. Jakakolwiek by ona nie była, niech będzie świadoma. Dlatego wraz z MamPrawoWiedziec.pl rozpoczęliśmy akcję "Twój głos".

Wszystkim kandydatom na prezydenta, którym udało się zebrać 100 tys. podpisów i zarejestrować swoje kandydatury, przesłaliśmy jednobrzmiące kwestionariusze dotyczące ważnych dla Polski spraw. Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy zestawienia ich poglądów; tu zamieszczamy pełne odpowiedzi udzielone przez Janusza Palikota.

1. Kto jest dla Pana politycznym wzorem do naśladowania?

Krzyżówka Kuronia, Hausnera i Balcerowicza.

2. Którego ze swoich politycznych oponentów darzy Pan największym szacunkiem? Dlaczego?

W wyborach prezydenckich oczywiście Komorowskiego, bo to przyzwoity człowiek; ale nie podoba mi się to, że jest takim militarystą. Uważam też, że trzeba go zmuszać do działania, bo z natury jest ostrożny.

3. Czego dotyczyłaby pierwsza ustawa, którą przedłożyłby Pan do rozpatrzenia Sejmowi po swoim wyborze na prezydenta?

Tworzenia miejsc pracy i podwyższenia wynagrodzeń. W ustawie znalazłyby się także zapisy o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku, likwidacji ZUS i KRUS, ulgach inwestycyjnych, planie obniżenia cen energii, a także inkubatory przedsiębiorczości, fundusze zalążkowe, odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje i plan obniżenia cen energii.

4. Jaki jest Pana stosunek do refundacji przez państwo in vitro?

Jestem za refundacją in vitro, która powinna dotyczyć też singli i konkubinatów.

5. Czy Polska, wzorem Litwy, powinna przekazywać broń Ukrainie?

Uważam, że czyn zbrojny to zły pomysł na polskie bezpieczeństwo. Przewaga armii rosyjskiej stale się powiększa oraz jest tak duża, że zbrojenie się w przypadku Polski to zmarnowane pieniądze i tylko coś w rodzaju produkcji mięsa armatniego. Jak wygląda czeska Praga czy Paryż, a jak Warszawa? Nigdy więcej wojny. Prezydent ma strzec, by wojsko było armią pokoju, a nie wojny.

6. Czy Polska potrzebuje baz NATO na swoim terytorium?

Tak, to zwiększa bezpieczeństwo. Zwracam jednak uwagę na to, że póki co to Amerykanie tylko przejeżdżają przez Polskę. Celem Putina jest destabilizacja UE, a nie atak na Polskę.

7. Czy jest Pan za ustawą o rejestracji związków partnerskich?

Tak, jestem za rejestracją związków partnerskich. Uważam też, że partnerzy powinni mieć prawo do opieki nad biologicznym dzieckiem jednego z partnerów.

8. Czy jako prezydent, zgodnie z wolą Sejmu, ratyfikowałby Pan konwencję antyprzemocową?

Tak, konwencja powinna być podpisana już dawno temu - szkoda, że tak późno. Oczywiście jako prezydent bym ją podpisał. Wskutek przemocy cierpi co roku kilkaset tysięcy osób w Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: