Paweł Kukiz. Z doświadczenia muzyk i radny [SYLWETKA]

Paweł Kukiz - popularny muzyk, aktor i radny. Zwolennik jednomandatowych okręgów wyborczych i takiej zmiany ordynacji, by obywatele mieli realny wpływ na swoje państwo. Sam nie był pewny, czy uda mu się zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia, koniecznych do rejestracji w PKW, jednak zebrał ich prawie dwa razy tyle. W pierwszej turze zdobył zaskakująco dużo głosów i zajął w niej trzecie miejsce.

- Myśmy już wygrali. Przysięgam, że nigdy was nie zdradzę - ogłosił Paweł Kukiz, który według exit poll uzyskał 20,3 proc. głosów w I turze wyborów prezydenckich. Według tego badania pierwszą turę wygrał Andrzej Duda, który zdobył 34,8 proc. głosów, a drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski, który otrzymał 32,2 proc. poparcia.

Paweł Kukiz, urodzony w 1963 r. w Paczkowie, studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 80. zaczął karierę muzyczną. Był frontmanem zespołów: CDN, Hak, Aya RL. W latach 1984-2013 lider i wokalista zespołu Piersi. Na swoim koncie ma kilka ról w filmach i serialach.

Jadnomandatowe okręgi wyborcze

W 2012 r. zaangażował się w akcję obywatelską Zmieleni.pl i to ona wspiera go w kampanii prezydenckiej. Działa na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. W 2014 r. uzyskał mandat radnego Sejmiku województwa dolnośląskiego (kandydował z Komitetu Bezpartyjni Samorządowcy). Pracuje w komisjach: współpracy zagranicznej oraz kultury, nauki i edukacji.

Szczegółowa biografia >>>

Opis kandydatury >>>

Więcej o: