Adam Jarubas. "Tu jest mój dom. Kocham Świętokrzyskie" [SYLWETKA]

Marszałek województwa, historyk i niedoszły poseł. Jarubas został nieoczekiwanie ogłoszony kandydatem na prezydenta z ramienia PSL. Chciałby być prezydentem samorządowców, gospodarzy małych ojczyzn, bez względu na podziały polityczne.

Adam Jarubas, absolwent historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, urodził się w 1974 w Busku-Zdroju. Od 1992 r. należy do PSL. W latach 2000-2006 był sekretarzem zarządu wojewódzkiego, a od 2006 r. prezesem zarządu wojewódzkiego PSL w Kielcach.

Najmłodszy marszałek województwa

Od 1994 do 2009 r. był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej. Przez cztery lata (1998-2002) pełnił funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego ZMW RP "Wici" w Kielcach, w latach 2002-2006 sekretarza Zarządu Krajowego ZMW.

Karierę samorządową zaczął w 1998 r. jako radny powiatu buskiego. Cztery lata później wystartował z sukcesem w wyborach samorządowych jako kandydat do sejmiku województwa świętokrzyskiego. W tym samym roku został wybrany na marszałka województwa świętokrzyskiego. Jako 32-latek był najmłodszym marszałkiem województwa w kraju. Funkcję tę sprawuje już trzecią kadencję.

Samorząd ponad Sejm

W 2011 r. został wybrany na posła z listy PSL, jednak odmówił przyjęcia mandatu. - Wobec wielu niewiadomych, braku klarowności co do przyszłych koalicyjnych układów i możliwości mojej efektywnej pracy dla regionu świętokrzyskiego jako parlamentarzysty podjąłem decyzję o pozostaniu w samorządzie województwa - tłumaczył.

Szczegółowa biografia >>>

Opis kandydatury >>>

Więcej o: