Wybory prezydenckie 2015. Ogórek w nowym spocie przypomina, jak skutecznym narzędziem dysponuje prezydent i jak łatwo z niego skorzystać [WIDEO]

Wybory prezydenckie 2015. Magdalena Ogórek, kandydatka SLD, która startuje w wyborach pod hasłem "Polska od nowa", powraca do tematu zmiany prawa. W najnowszym spocie przekonuje, że najważniejszym motorem dla gospodarki powinno być nowe prawo podatkowe. I przekonuje, że ma sposób, by je szybko zmienić.

Magdalena Ogórek chce zacząć od początku, czyli od napisania nowego prawa podatkowego. Jej zdaniem rząd powinien to już dawno zrobić, ale skoro przez tyle lat nic nie zrobił, to inicjatywa leży po stronie prezydenta. Głowa państwa, korzystając z prawa do inicjatywy ustawodawczej, najpierw musi powołać rodzaj komisji ekspertów, która napisze nowe prawo podatkowe - przekonuje kandydatka Sojuszu i dodaje, że tak przygotowany projekt złożyłaby w Sejmie.

Wybory 2015. Skuteczna broń prezydenta

Ale co zrobić, by Sejm zajął się tym projektem w trybie pilnym? I tu Ogórek przypomina, jak mocną bronią dysponuje prezydent, "żeby zwrócić uwagę Sejmu na potrzeby obywateli i wskazać priorytety".

"Jako prezydent poinformowałabym Sejm, iż do czasu rozpatrzenia gotowego i priorytetowego dla gospodarki projektu wszystkie inne ustawy będą wetowane i nie ma sensu ich składać" - wyjaśnia w swoim spocie Magdalena Ogórek.

Kandydatka SLD po raz kolejny przypomina też, że prawo musi być proste, wtedy będzie dla obywatela. "Prawo jest dla obywateli i jeżeli obywatel nie może go zrozumieć, to znaczy, że jest źle napisane" - argumentuje Ogórek. Według kandydatki SLD rozwój Polski najbardziej hamuje prawo gospodarcze, a w szczególności prawo podatkowe. "Nasz system podatkowy jest zły i należy do najgorszych w Europie" - powtarza Ogórek.

Magdalena Ogórek: "Prawo podatkowe jest niespójne i dowolnie interpretowane"

Na poparcie swoich argumentów przywołuje przykład ruchu Niepokonanych, ludzi, którzy przez błędy urzędników, nieprzyjazne przepisy prawa podatkowego stracili często dorobek życia. Ogórek wskazuje, że prawo podatkowe w Polsce jest niespójne i dość dowolnie interpretowane czy wręcz sprzeczne.

"Jeśli w jednym mieście urzędnik raz zinterpretuje, iż od jakiejś transakcji nie ma np. VAT-u, to wówczas całe grupy firm przerejestrowują się do tego miasta, gdyż wiedzą, że urzędnik sobie nie zaprzeczy i każda następna interpretacja będzie podobna" - mówi Magdalena Ogórek.

Na koniec kandydatka Sojuszu raz jeszcze wskazuje na szkodliwość niejasnego prawa, które likwiduje miejsca pracy, łamie życie, doprowadza do bankructw obywateli. "To jest całkowicie niezgodne z moralnością, etyką, konstytucją i interesem państwa" - podsumowuje.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, obok Magdaleny Ogórek startują: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: