Największe miasta, w których partie mają prezydenta. PO na czele, PiS przegrał nawet z... Twoim Ruchem

Sprawdziliśmy, w które partie zdobyły mandaty prezydenta w największych miastach Polski. PO jest bezkonkurencyjna, ale dalej jest bardzo interesująco, bo największym miastem, w którym rządzi PiS jest... Nowy Sącz.

Wśród 106 miast, w których wybieraliśmy prezydentów, kandydaci związani z PO zostali włodarzami 28 miast, SLD 13 miast, PiS 12 miast, PSL 5 miast, a Twój Ruch jednego. Niezależnych prezydentów będzie ok. 45. Szacunki te mają charakter orientacyjny, bo wielu prezydentów nominalnie bezpartyjnych i niezależnych, mocno związanych jest z jakąś partią.

Hanna Gronkiewicz-Waltz została po raz trzeci wybrana na prezydenta Warszawy. Wiceprzewodnicząca PO zapewniła tym samym swojej partii pierwsze miejsce w naszym rankingu. Warszawa ma 1,7 mln mieszkańców.

Drugie miejsce zajął SLD. Jacek Majchrowski jest formalnie bezpartyjny, ale należał do Sojuszu (był m.in. wojewodą) i z tej partii pierwszy raz został włodarzem Krakowa - drugiego największego miasta w Polsce (759 tys.). Sojusz nie wystawił kontrkandydata w wyborach prezydenckich ani oddzielnej listy do rady miasta. Natomiast członkiem SLD jest Krzysztof Matyjaszczyk, ponownie wybrany na prezydenta Częstochowy (prawie 250 tys. mieszkańców, 13. miejsce pod względem miast).

Większość prezydentów miast jest bezpartyjna. Największym miastem, w którym rządzi całkowicie bezpartyjny prezydent (oprócz Majchrowskiego), jest Szczecin Piotra Krzystka. Miasto liczy ponad 400 tys. mieszkańców i jest siódmym najludniejszym miastem w Polsce.

PSL, TR... PiS

Ponownie prezydentem Olsztyna został Piotr Grzymowicz. Nie jest on członkiem PSL, ale od wielu lat jest popierany przez tę partię. Grzymowicz m.in. kandydował bezskutecznie na posła z list ludowców. Olsztyn liczy 175 tys. mieszkańców i jest 21. miastem pod względem ludności. Natomiast członek PSL, poseł Jarosław Górczyński, został prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego (73 tys. mieszkańców).

Wielką niespodzianką było zwycięstwo w wyborach na prezydenta Słupska posła Twojego Ruchu Roberta Biedronia. Pokonał on kandydata PO i został włodarzem tego 94-tysięcznego miasta.

Na końcu rankingu znajduje się PiS. Jego kandydaci przegrali walkę w większych miastach, w których dotąd rządzili: Radomiu i Elblągu. Największym miastem, w jakim będą rządzić, jest Nowy Sącz z 83 tys. mieszkańców - prezydentem został Ryszard Nowak.

Żadna inna partia nie zdobyła stanowiska prezydenta miasta. W latach 2010-2014 Stalową Wolą (63 tys. mieszkańców) rządził niezależny Andrzej Szlęzak, który przez krótki okres współpracował z Kongresem Nowej Prawicy. Kilku niezależnych prezydentów wywodzi się zaś jeszcze z AWS i Unii Wolności.

Największe miasta

Wśród 10 największych miast PO ma 6 prezydentów: Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk, Lublin, Bydgoszcz. W 4 miastach rządzą niezależni: Kraków (wspierany przez SLD), Wrocław (wspierany przez PO), Szczecin i Katowiece.

O machinie napędzanej przez sztaby wyborcze i spin doktorów przeczytaj w "Anatomii władzy" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: