Oto prawdziwe wyniki wyborów. Wliczając tych, którzy na nie nie poszli

Gdyby wziąć pod uwagę wszystkich uprawnionych do głosowania, wyniki wyborów samorządowych wyglądałyby zupełnie inaczej. Po raz kolejny - poprzednio w eurowyborach - największą siłą wyborczą okazała się grupa tych, którzy głosować w ogóle nie poszli.

Oto grafika, która ukazuje prawdziwe wyniki wyborów - uwzględniająca tych uprawnionych do głosowania, którzy na nie nie poszli:

Prawdziwe wyniki wyborów - z uwzględnieniem tych, którzy na nie nie poszliPrawdziwe wyniki wyborów - z uwzględnieniem tych, którzy na nie nie poszli fot. Gazeta.pl

W tegorocznych wyborach samorządowych frekwencja wyniosła 47,4 proc. Gdyby zatem wziąć pod uwagę wszystkich uprawnionych do głosowania, to oznaczałoby, że zwycięskie PiS poparło jedynie 11,5 proc. wyborców, a drugą PO - 11,3 proc. Trzecie PSL zdobyłoby 10,1 proc. głosów. Czwarte SLD - 3,8 proc. Piąte KNP zdobyłoby w takiej sytuacji 1,6 proc. głosów, a Ruch Narodowy 0,6 proc. Na pozostałe komitety zagłosowało 3,4 proc. wyborców.

Skąd takie wyniki? Stąd, że frekwencja 47,4 proc. oznacza, że aż 52,6 proc. uprawnionych do głosowania nie wzięło w nim udziału. Głosów nieważnych w takim układzie byłoby zaledwie 4,6 proc.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: