Wyniki wyborów. Wygrywa PiS, ma dużą przewagę nad PO. Rekordowy wynik PSL

Wybory samorządowe wygrało PiS, które uzyskało ponad cztery punkty proc. przewagi nad PO - wynika z badań exit poll ośrodka Ipsos. To pierwsza wygrana partii od 2005 roku. Niespodzianką jest też rekordowo wysoki wynik PSL, które zdobyło 17 proc. poparcia.

Wyniki wyborów exit poll, przeprowadzone przez ośrodek Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu:

PiS 31,5 proc. PO 27,3 proc. PSL 17 proc. SLD 8,8 proc. Kongres Nowej Prawicy 4,2 proc. Ruch Narodowy 1,7 proc.

grafikagrafika redd

Zobacz wideo

Opublikowane wyniki pochodzą z badań exit poll, przeprowadzonych przez ośrodek Ipsos dla największych stacji telewizyjnych - Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu.

W Warszawie II tura wyborów

W pierwszej turze wygrali:

Lublin Krzysztof Żuk, PO - 59,5 proc. Łódź Hanna Zdanowska, PO - 54 proc. Kielce Wojciech Lubawski, PiS - 61,3 proc. Szczecin Piotr Krzystek, PO - 53 proc.

W tych miastach decydująca okaże się II tura. Zmierzą się w niej:

Warszawa: Kandydatka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz z wynikiem 48,8 proc. i kandydat PiS Jacek Sasin - 26 proc. Wrocław Rafał Dutkiewicz, PO - 46,1 proc. i Mirosława Stachowiak-Różecka, PiS - 21,3 proc. Kraków Jacek Majchrowski, PO - 39,8 proc. i Marek Lasota, PiS - 25,9 proc. Gdańsk Paweł Adamowicz, PO - 48,6 proc. i Andrzej Jaworski, PiS - 24 proc. Katowice Marcin Krupa, PO - 40,7 proc. i Andrzej Sośnierz, PiS - 23,4 proc. Poznań Nie wiadomo jeszcze, kto zmierzy się w II turze z Ryszardem Grobelnym (27,3 proc. poparcia). Będzie to albo Tadeusz Dziuba, albo Jacek Jaśkowiak (obaj uzyskali po 21 proc. głosów) Bydgoszcz Tu też sytuacja nie jest jeszcze jasna. W II turze Rafał Bruski zmierzy się najprawdopodobniej z Markiem Gralikiem bądź Konstantym Dombrowiczem

Nieoficjalnie: PiS wygrało w województwach na wschodzie

Według naszej prognozowej mapy zwycięzców w województwach PiS wygrało na wschodzie, a PO na zachodzie kraju:

Pierwsze wyniki sondażowe w wyborach 2014 (z 16 listopada)Pierwsze wyniki sondażowe w wyborach 2014 (z 16 listopada) Gazeta.pl

Tak PiS odbierało województwa PO i PSL [MAPY ZE WSZYSTKICH WYBORÓW] >>>

Kaczyński: Biorąc pod uwagę okoliczności, to dobra wiadomość

- Wszystko wskazuje na to, że wygraliśmy. Mimo organizowania wielkich akcji przeciw nam - wygraliśmy - powiedział po ogłoszeniu wstępnych, sondażowych wyników wyborów samorządowych Jarosław Kaczyński. - Biorąc pod uwagę okoliczności, to dobra wiadomość. Można wygrać nawet w takiej sytuacji, w jakiej dziś w Polsce jesteśmy - podkreślił lider PiS.

O swoim zadowoleniu z osiągniętego rezultatu mówiła też szefowa PO. - Jeśli te wyniki się potwierdzą, to znaczy, że odrobiliśmy kawał dobrej roboty, nie wdając się w spory z opozycją, ale wsłuchując się w głos ludzi w małych i średnich miastach - podkreśliła premier Ewa Kopacz. - I to się opłaca, gwarantuję to - dodała.

Niewiele zabrakło, by dziś został pobity rekord frekwencji w ciągu ostatnich 24 lat. W wyborach zagłosowało 46,4 proc. uprawnionych do głosowania. To zaledwie 0,6 proc. mniej niż cztery podczas rekordowego głosowania cztery lata temu. Trzeba jednak pamiętać, że tegoroczne dane nie są jeszcze ostateczne - to jedynie sondażowe wyniki ośrodka Ipsos.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: