Sabotaż w systemie informatycznym PKW? Sprawą zainteresowała się ABW

Choć do wyborów samorządowych zostało zaledwie kilka dni, wydaje się, że system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej wciąż nie działa prawidłowo. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" - Zespół badający zagrożenia w cyberprzestrzeni CERT.GOV.PL nakazał wprowadzenie poprawek do systemu obsługującego wybory.

Krajowe Biuro Wyborcze (KBW), które zajmuje się testowaniem nowego systemu informatycznego PKW, przyznało, że dochodziło już do awarii systemu. Tak było m.in. na początku października, ostatniego dnia przyjmowania od komitetów zgłoszeń list kandydatów na radnych w jesiennych wyborach samorządowych.

System informatyczny zawiódł też w czasie wyborów uzupełniających do Senatu na początku września.

Do awarii doszło też w zeszłym tygodniu podczas próby generalnej.

Problemy z przesyłaniem danych

Z ustaleń "Rz" wynika, że problemami dotyczącymi systemu informatycznego zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Służby sprawdzały, czy pojawiające się podczas testów problemy z przesyłaniem wyników nie są efektem sabotażu.

Sprawy nie chce komentować rzecznik ABW. Maciej Karczyński nie wskazał żadnej konkretnej instytucji objętej zwiększoną ochroną, bo to mogłoby osłabić skuteczność działania służb. "ABW rozpoznaje różne rodzaje zagrożeń, w tym w cyberprzestrzeni. Zasadniczą rolę w tym zakresie odgrywa zespół CERT.GOV.PL" - powiedział Karczyński. CERT to Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe. Podstawowym jego zadaniem jest zapewnianie i rozwijanie zdolności jednostek organizacyjnych administracji publicznej do ochrony przed cyberzagrożeniami.

Według Romualda Drapińskiego z KBW, CERT nakazał dostawcy systemu informatycznego obsługującego PKW załatanie jednej z luk.

Szef PKW: Nie ma pewności, czy system zadziała

Pytany dziś w radiowej Trójce o to, czy w niedzielę system informatyczny PKW zadziała prawidłowo, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski przyznał, że "takiej pewności nie może dać, ale ma nadzieję, że tak będzie".

- Na pewno są pewne wątpliwości co do sprawności sposobu transmisji danych do PKW, czasu ogłoszenia wyników wyborów. Uważam jednak, że nie ma co się tym przerażać, bo jeśli chodzi o wybory uzupełniające, ogłosiliśmy wyniki w dniu następnym. Natomiast jeśli chodzi o testy, to wyniki tych testów i kolejne poprawki dają nadzieję, że wszystko będzie dobrze - powiedział Jaworski.

- Zakupiliśmy nowe oprogramowanie na wybory uzupełniające do Senatu i wybory samorządowe. Jest nowy wykonawca i siłą rzeczy zawsze przy tego typu nowościach pojawiają się pewne problemy - tłumaczył szef PKW.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 30 listopada.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: