Rmf24.pl: Internetowy system wyborczy nie działa prawidłowo. Głosy będą liczyć ręcznie?

Państwowa Komisja Wyborcza testuje nowy system komputerowy, z którym miała "pewne problemy", ale "już je usunięto" - podaje serwis Rmf24.pl. Jego reporterzy donoszą jednak, że system wyborczy wciąż nie działa prawidłowo.

"Ciągle trwają testy systemu i nie zostały włączone wszystkie funkcje. Także takie, które umożliwiają ustalenie wyników wyborów:" - informuje Rmf24.pl.

PKW potwierdza, że w zeszły piątek podczas próby działania systemu nie wszystko poszło jak powinno. Serwery nie poradziły sobie z dużą ilością danych. Komisja utraciła łączność z 60 proc. z nich, ale jej główny informatyk zapewnia, że problem na pewno nie powtórzy się 16 listopada.

"Plan B - wszystko będziemy robić ręcznie"

Internetowy system wyborczy zaczął być tworzony dopiero w sierpniu. Wszystko przez to, że wyniki przetargu związane z jego zakupem zostały zaskarżone przez firmy, które go przegrały. Przetarg rozstrzygnięto więc ostatecznie dopiero cztery miesiące temu.

Rmf24.pl donosi o problemach z działaniem systemu w całym kraju. - Plan B jest taki, że wszystko robimy ręcznie, bez wspomagania systemem. To jest najgorsza opcja, ale jesteśmy na to przygotowani - powiedział serwisowi komisarz wyborczy w Gdańsku. "Ręczne liczenie głosów będzie oznaczać przede wszystkim dłuższe oczekiwanie na wyniki wyborów - zwłaszcza do rad miast czy powiatów" - czytamy.

Więcej o niedziałającym systemie w Rmf24.pl >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: