Polacy po raz pierwszy na Pride w Londynie [ZDJĘCIA]

W biało-czerwonych barwach, z flagami i transparentami z hasłem ?Miłość nie wyklucza? po raz pierwszy w historii ulicami Londynu w paradzie Pride London przeszła oficjalna grupa polonijna ze środowisk LGBTQ.

- Dostaliśmy ogromne wsparcie od organizatorów właśnie dlatego, że jesteśmy z Polski. Nasza kilkudziesięcioosobowa, biało-czerwona grupa wzbudzała ogromny aplauz i owacje nie tylko wśród obserwatorów, ale i innych uczestników parady - opowiada organizatorka polonijnej grupy Dagmara Paduszyńska.

- Nasi goście z Polski byli zszokowani atmosferą w Londynie, płakali ze wzruszenia - dodaje. - Tu w czasie Pride panuje atmosfera karnawału, radości. Całe rodziny z dziećmi przychodzą oglądać, co się dzieje, ludzie się bawią. Nie dochodzi do żadnych incydentów czy przejawów agresji.

Polska jak trzeci świat

- Polska znajduje się niestety na niechlubnej liście krajów, w których środowiska LBGTQ nie mają praktycznie żadnych praw. Przyrównuje się nas tu do krajów trzeciego świata, dlatego tak ważne, że udało nam się zorganizować naszą własną grupę - tłumaczy Dagmara Paduszyńska. Grupa przeszła w paradzie Pride London pod hasłami kampanii "Miłość nie wyklucza", która w kraju walczy o uznanie przez polskie prawo związków tej samej płci, a także uświadomienie skali dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Pride Londyn

Czterdziesta rocznica

W sobotę głównymi ulicami Londynu m.in. przez Piccadilly i Trafalgar Square przejechało dwadzieścia jeden kolorowych platform i przeszły tysiące przebranych w karnawałowe stroje uczestników. Organizatorzy mówią o milionowym tłumie. W Soho zamknięto ulice dla ruchu samochodowego, żeby zapewnić bezpieczeństwo bawiącym się na ulicach tłumom - napisało BBC.

Tegoroczna parada, pod hasłem Carnival of Love (Karnawał miłości), odbyła się w czterdziestą rocznicą pierwszego marszu, który przeszedł ulicami Londynu w obronie praw homoseksualistów. W barach i pubach w Soho można oglądać archiwalne zdjęcia z czterech dekad parad: od pierwszej, w którym brało udział 30 uczestników po dzisiejsze olbrzymie święta równości i tolerancji, jakie odbywały się w ostatnich latach - podaje BBC. Sobotnia parada rozpoczęła dziewięciodniowy festiwal.

Parady gejowskiej dumy [ZDJĘCIA]>>

Więcej o: