Allegro: nowy edytor dla sprzedawców, setki ludzi nie mogą wystawiać aukcji

Nowy edytor dla sprzedających na Allegro, wprowadzony 9 czerwca, sprawia problemy użytkownikom. Forum portalu aukcyjnego huczy od negatywnych opinii - setki sprzedawców skarżą się, że nie ma możliwości wystawiania aukcji. Niektórzy sprzedawcy planują pozew zbiorowy, inny żądają rekompensat. Jak twierdzi Allegro, wszystkie problemy leżą po stronie przestarzałych szablonów stron używanych przez sprzedawców.

- Gigantyczna awaria na Allegro, sprzedawcy nie mogą wystawiać poprawnie aukcji - napisał na Alert24 czytelnik Tomek. To jednak nie awaria. Allegro 9 czerwca wprowadziło nowy edytor. Jednak w związku ze zmianami setki sprzedawców mają problemy z wystawianiem nowych aukcji. - Serwis pozmieniał wszystko tak, że szablony się rozjeżdżają, zmienia im się czcionka itp. - pisze na forum "Statool".

- Kurcze już drugi dzień edytor nie działa prawidłowo! Wystawiając przedmiot nie można zmienić kosztów wysyłki, czcionki są pozmieniane, a cała grafika rozjechana. Czy jakiś pracownik Allegro jest w stanie podać termin usunięcia tych błędów? - pisze "pw mobilis"

- Wszystko działa na eBayu, a u nas nie, dziś próba wystawienia 400 aukcji spaliła na panewce. Nie wiem, gdzie one są - pisze "Głogol".

Propozycje pozwów zbiorowych, żądania rekompensat

Pojawiają się także głosy nawołujące do pozwu zbiorowego przeciw serwisowi w związku z niewywiązaniem się z umowy, a także pytania, czemu wcześniej serwis nie udostępnił "testowej" wersji nowego edytora. - Normalne jest, że się wprowadza nowe standardy. Zupełnym sk..syństwem jest wprowadzenie ich bez co najmniej miesięcznej zapowiedzi - pisze Michał.

- Uważam że zespół Allegro powinien bardzo poważnie pomyśleć o formie rekompensaty za tak poważne utrudnienie. To już nie jest śmieszne, dostaliśmy po łbie i to mocno. Nikt się tego nie spodziewał, na pewno nie takich komplikacji, które absolutnie uniemożliwią nam wystawianie aukcji - stwierdza "gregada1".

Wszystkie błędy to wina użytkowników - przestarzałe szablony

Jak wyjaśnia Patryk Tryzubiak, rzecznik Allegro, zmiany były konieczne. - Powodów zmiany jest kilka. Po pierwsze, dotychczasowy edytor istnieje praktycznie od początku serwisu. Co za tym idzie część nowych wersji przeglądarek nie współpracowała z nim poprawnie. Obawialiśmy się, iż jeszcze nowsze wersje przeglądarek będą sprawiać jeszcze większe kłopoty - twierdzi. Jak wyjaśnia, w związku z rozwojem serwisu i pojawieniem się nowych wersji języka programowania HTML, używanego przy tworzeniu stron internetowych, edytor serwisu uniemożliwiał korzystanie z najnowszej wersji języka, HTML5.

- I tu dochodzimy do problemu. Wielu użytkowników stosuje kodowanie opisów aukcji zawierające wiele błędów oraz archaizmów. Ich szablony aukcji nie spełniają standardów nawet HTML 4.01. Osoby te mogą natrafiać na problemy z nowym edytorem - stwierdza Tryzubiak.

- Mając taką świadomość staramy się nie bieżąco reagować na zgłoszenia Użytkowników. Wskazujemy na błędy i udzielamy wskazówek co należy poprawić w szablonie aby był prawidłowo obsługiwanych. Jak każda zmiana proces ten musi chwilę potrwać. Jednakże jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i co najważniejsze rozwoju serwisu - pisze rzecznik Allegro. Nie udziela jednak odpowiedzi na pytanie, dlaczego o tak istotnej zmianie funkcjonowania portalu użytkownicy nie zostali powiadomieni wcześniej, i dlaczego nie mieli szans jej przetestować.