Irlandia Północna miała pozbawić Polskę 5 tys. miejsc pracy. Niezgodna z prawem umowa

Dziennik Belfast Telegraph opublikował, pochodzącą z WikiLeaks informację o niezgodnych z prawem unijnym tajnych ustaleniach pomiędzy Republiką Irlandii i Irlandią Północną. Dotyczyły przeniesienia 5 tys. miejsc pracy w sektorze usług finansowych z Irlandii do Belfastu, zamiast do Europy kontynentalnej - prawdopodobnie Polski.

Według informacji Belfast Telegraph , informacja miała pochodzić ze spotkania Thomasa Foley, amerykańskiego ambasadora w Irlandii z Kevinem Cardiffem, sekretarzem generalnym ministerstwa finansów.

- Cardiff powiedział to, co pozostało oficjalnie niewypowiedziane, ale leżało u podstaw myślenia autorów umowy - pisze ambasador USA. - Jeśli miejsca pracy miałyby zniknąć z Republiki, władze Irlandii zdecydowanie wolałyby, żeby trafiły do Belfastu, a nie do Polski - dodaje. Jak informuje dyplomata, we władzach Irlandii Północnej pojawiły się głosy, że Dublin powinien oficjalnie wydać podobnej treści oświadczenie

Ustalenia pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną miały dotyczyć zapewnienia pracodawcy, International Financial Services Centre w Dublinie, że nie będzie płacić większych podatków w Irlandii Północnej niż w Republice, mimo, że w 2008 r. stawka podatku CIT w Irlandii Północnej była ponad dwukrotnie wyższa niż irlandzka. Po ujawnieniu całej sprawy, w związku z niezgodnością tego zapisu z unijnym prawem, umowa nie doszła do skutku. Po jej rozwiązaniu, w związku z dotykającym Irlandii kryzysem firma zrezygnowała z rozszerzania działalności.

Więcej o: