Sekrety okrętów podwodnych ujawnione przez szkolny błąd. "Amerykanie będą wściekli"

Sekrety atomowych okrętów podwodnych zostały ujawnione przez "szkolny błąd". Raport dotyczący bezpieczeństwa i problemów z okrętami zamieszczony na stronach parlamentu Wielkiej Brytanii ocenzurowano zmieniając jedynie kolor tła na czarny. Materiał ujawnił też informacje o systemach bezpieczeństwa USA. "Amerykanie będą wściekli", przyznają Brytyjczycy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony natychmiast po informacjach, które otrzymało od tabloidu " Daily Star " zmieniło dokument, jednak jego kopie, zachowane przez wyszukiwarkę internetową Google wyciekły do internetu. W dokumencie pojawiły się informacje o problemach, jakie brytyjskie okręty mają z nagłą zmianą głębokości, a także o skali uszkodzeń jaka może doprowadzić do uszkodzenia reaktora atomowego na pokładzie. Armia ujawniła również błędy konstrukcyjne w obecnie używanych reaktorach i mimowolnie przyznała, że "mogą w nich wystąpić" śmiertelnie groźne awarie - o dokumencie pisał już wczoraj serwis technologie.gazeta.pl.

"Ktoś powinien polecieć. Amerykanie będą wściekli"

Raport podawał także, dla porównania, tajne informacje o amerykańskich systemach bezpieczeństwa.

- To potworny blamaż. Ktokolwiek był za to odpowiedzialny, powinien zostać zwolniony - powiedział gazecie przedstawiciel ministerstwa. Dodał, że "Amerykanie będą wściekli". Według danych z dokumentu amerykańskie okręty podwodne są "dwukrotnie lepiej zabezpieczone przed potencjalnym wyciekiem". Eksperci do spraw bezpieczeństwa komputerowego są zgodni. Według serwisu internetowego niebezpiecznik.pl , cenzura dokumentu była tylko pozorna. Cytowany przez Daily Star ekspert twierdzi, że był to "szkolny błąd".

Raport pojawił się w sieci po żądaniu o ujawnienie informacji publicznej złożonym przez aktywistów zajmujących się energią nuklearną. Został napisany dwa lata temu, a wcześniej dostępny był tylko dla wysokich rangą wojskowych i polityków. Systemy zabezpieczeń brytyjskich okrętów podwodnych do tej pory nie zostały zmodyfikowane.

Przygotowania do ślubu księcia Williama [ZDJĘCIA]

Więcej o: