Litwa: polscy posłowie zawiadomią prokuraturę po "Przedszkolach Hitlerjugend"

Po poniedziałkowym spotkaniu litewskich nauczycieli z parlamentarzystami i uczestnikami Światowego Zjazdu Litwinów, kiedy o polskich szkołach i przedszkolach dyrektorzy szkół mówili, że "wychowują Hitlerjugend", sprawę do prokuratury zgłoszą polscy posłowie na litewski sejm. Według nich takie wypowiedzi są obraźliwe i dyskryminujące Polaków.

- Nie będę owijał w bawełnę, że wychowujemy antypaństwowy element. Te szkoły są rozsadnikami antypaństwowego elementu i wylęgarnią piątej kolumny - mówił nauczyciel historii w litewskim gimnazjum w Sołecznikach Arturas Andriuszaitis. Członek nacjonalistycznej organizacji "Vilnija" na poniedziałkowym spotkaniu z litewskimi posłami i reprezentantami emigracji. Delegacja wizytowała polskie placówki oświatowe w rejonie Sołecznickim.

Jak informuje radio RMF FM , posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, którzy wczoraj zareagowali ostro na te słowa, złożą sprawę do prokuratury. - Byli w polskim przedszkolu, gdzie praktycznie było przedstawione publicznie, że to jest wylęgarnia piątej kolumny - powiedział poseł Michał Mackiewicz. - W polskiej szkole średniej uznano, że to jest miejsce wychowania Hitlerjugend. To jest poza granicami dyskusji - dodał.

Mackiewicz podkreślił, że ostatnim czasie sytuacja polskiej mniejszości w kraju jest wyjątkowo trudna. Stwierdził między innymi, że "na Litwie mamy do czynienia z moralnym terrorem w stosunku do Polaków".

Korea Północna: Dzień Słońca czyli 99. urodziny Kim Ir Sena [ZDJĘCIA]

Więcej o: