Korea Północna wraca do negocjacji w sprawie redukcji zbrojeń atomowych

Po weekendowej wizycie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Korea Północna godzi się na negocjacje w sprawie zagranicznej kontroli programu wzbogacania uranu i ograniczenia przez kraj testów nuklearnych. Rozmowy w sprawie rozbrojenia były w impasie od roku 2009.

- Jak podano na stronach Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej, minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej Pak Ui-Chun w rozmowach z rosyjskim ministrem Spraw Zagranicznych Aleksiejem Borodawinem wyraził wolę bezwarunkowego przystąpienia Korei Północnej do rozmów komisji sześciostronnej w sprawie kontroli wzbogacania uranu i programu ograniczenia testów nuklearnych - napisał na Alert24 czytelnik "rubbermind".

Jak donosi agencja AFP, Rosja wezwała Koreę do podjęcia "konstruktywnych" działań, łącznie z moratorium na testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych, a także zezwolenia na dostęp zagranicznych ekspertów do zakładów w których prowadzone są badania nad wzbogacaniem uranu.

Negocjacje przerwane w 2009 roku

Korea Północna mówi, że gotowa jest do negocjacji w sprawach ustalonych już w roku 2005. Wtedy Korea Północna podpisała umowę zobowiązującą do zaprzestania badań nad bronią atomową i redukcję uzbrojenia w zamian za między innymi pomoc ekonomiczną. Korea nigdy nie zaczęła wprowadzania umowy.

W listopadzie Pjongjang wzbudził obawy międzynarodowej opinii po tym, jak ujawnił funkcjonujący zakład wzbogacania uranu odwiedzającym kraj ekspertom ze Stanów Zjednoczonych. Północ informowała, że to pokojowy projekt, ale eksperci twierdzą, że może służyć Korei do tworzenia broni nuklearnej. Szacunki mówią, że reżim ma dostęp do uranu pozwalającego na stworzenie 6-8 małych bomb atomowych

Rozmowy sześciostronne między oboma Koreami, Japonią, Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami zostały zawieszone po tym, jak zrezygnowała z nich w kwietniu 2009 roku Korea Północna. Miesiąc później przeprowadziła swoją drugą próbę nuklearną.

Południowi Koreańczycy chcą by rada bezpieczeństwa ONZ zwróciła uwagę na program, jednak w zeszłym miesiącu próba opublikowania krytykującego działania Północy została w zeszłym miesiącu storpedowana przez Chiny. Pekin popiera jednak rozmowy komisji sześciostronnej.

Zachodnie organizacje humanitarne donoszą, że w Korei Północnej panuje głód . Pjongjang zwracał się z prośbą o pomoc nawet do takich krajów jak Zimbabwe.

Więcej o: