Malta cofnęła samolot z uchodźcami z Libii. Wyspa bazą dla ewakuacji

Samolot linii Arab Airlines z Libii, który próbował wylądować na Malcie bez pozwolenia został cofnięty do kraju. Na wyspie w związku z protestami z Libii pojawiły się wojskowe samoloty NATO. Mają stworzyć most powietrzny między wyspą a Libią. Malta stanowi dla wielu ewakuowanych punkt, skąd mają dotrzeć do domów.

- Na Malcie robi się coraz goręcej, kolejne samoloty lecą bez pozwolenia na wyspę - napisała na Alert24 czytelniczka Magda. Jak donosi portal Times of Malta , samolot linii lotniczych Arab Airlines, który próbował lądować bez pozwolenia na lotnisku w Malcie został cofnięty do kraju. Samolot, który miał według rozkładu wylądować na wyspie wczoraj, pojawił się niespodziewanie w przestrzeni powietrznej Malty.

Jak podaje dziennik, samolot, po kilkudziesięciu minutach kołowania nad lotniskiem zawrócił do Libii. Na pokładzie miało znajdować się kilkunastu pasażerów.

Wyspa na Morzu Śródziemnym jest celem wielu ewakuujących się z Libii cudzoziemców. Malta jest używana także jako baza przez wiele rządów ewakuujących swoich obywateli. Rząd Wielkiej Brytanii wysłał na Maltę samolot transportowy i fregatę HMS Cumberland, które mają wspomóc ewakuację. Na wyspę docierają dwa katamarany, które zabrały z Libii obywateli USA. - Most powietrzny między Libią a wyspą mają stworzyć samoloty NATO - informuje nasza czytelniczka, zamieszkująca Maltę.

Jak informuje lokalny portal Maltastar , liczba ewakuowanych cudzoziemców na wyspie ciągle rośnie. Na maltańskim stadionie znalazło schronienie 3 tys. Turków. Na wyspie przebywa także ok. 15 tys. obywateli Chin, ewakuowanych dzięki pomocy rządu Grecji. Maltańskie linie lotnicze AirMalta wyślą z wyspy trzy dodatkowe samoloty, które mają dowieźć część uchodźców na kontynent.

Więcej o: