Warszawa: Znów ogromne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste

Kolejnych mieszkańców Woli czeka ponad dziesięciokrotny wzrost rocznych opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. W budynkach, w których opłaty nie zostały podniesione wcześniej, właśnie na początek roku przypadają podwyżki związane z wyrównaniem kosztów użytkowania z cenami rynkowymi gruntu. Skok opłat spowodowany jest tym, że takie wyrównanie nie było przeprowadzane przez ostatnie 10 lat.

- Urząd Dzielnicy Wola wysłał do mieszańców z wyodrębnioną własnością mieszkania wypowiedzenie wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Podwyżki opłat to ponad tysiąc procent! - pisze pani Małgorzata S. Za mieszkanie o wielkości niecałych 38m Pani Małgorzata ma według nowej stawki zapłacić ok. 1500 zł. Wcześniej było to trochę ponad 200 złotych. - Proszę sobie wyobrazić, ile rocznie będą musieli płacić właściciele większych mieszkań. Skąd mają wziąć na takie podwyżki emeryci, renciści - zastanawia się.

Takie same podwyżki wprowadzone zostały w części Bemowa, Woli i Centrum już w zeszłym roku . Pisała o nich Gazeta Stołeczna.

Podwyższenie opłat urząd tłumaczy tym, że od 10 lat ceny gruntów nie były dostosowywane do cen rynkowych. - Decyzję o nowej wycenie zarząd przyjął w zeszłym roku. Nowe opłaty obowiązują już dużą część mieszkańców gminy Centrum - mówi Anna Fiszer - Nowacka, naczelnik wydziału organizacyjnego dzielnicy Wola.

- Mój znajomy, mieszkający w tej samej dzielnicy, ma poza mieszkaniem garaż. Też dostał podwyżkę. Za mieszkanie zapłaci 900 złotych, za garaż 700 - mówi pani Małgorzata. Wcześniejsze podwyżki opłat za garaże były jeszcze wyższe. - Dostałem też podwyżkę za garaż i zamiast 200 zł mam do zapłaty ponad 6 tys. zł. To oznacza, że w sumie mniej więcej pięć emerytur muszę oddać miastu. Mój garaż jest wart ok. 30 tys. zł. Jak miasto może żądać ode mnie jednej piątej jego ceny? - pytał "Gazetę Stołeczną" właściciel garażu na Woli.

Część spółdzielni i mieszkańców i spółdzielni zaskarżyło podwyżki do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Część tych spraw jeszcze się toczy. - W wypadku złożenia sprawy do SKO płaci się do czasu jej rozwiązania starą kwotę, jednak po zakończeniu sprawy należy zwrócić różnicę, czyli na przykład zapłacić za dwa lata - mówi pani Małgorzata.

- Rozumiemy, że dla niektórych sytuacja może być bardzo trudna - tłumaczy Anna Fiszer - Nowacka z urzędu dzielnicy Wola. - Będzie możliwość rozłożenia opłaty rocznej na raty - mówi urzędniczka. Stosowny wniosek ma pojawić się na stronie internetowej urzędu na początku stycznia, kiedy wejdą w życie podwyżki.

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że 24 listopada złożone w sejmie zostały dwa projekty ustaw dotyczące użytkowania wieczystego. Nie trafiły jeszcze pod głosowanie.