"Sygnał" za 10 zł - nowy sposób oszustów

Zamieszczający ogłoszenia na internetowych portalach od niedawna dostają smsy z prośbą o oddzwonienie na numer zaczynający się na 704. Kiedy ogłoszeniodawca oddzwania na ten numer, dowiaduje się, że za połączenie zapłacił prawie 10 złotych.

"Interesuje mnie Państwa ogłoszenie , proszę o sygnał kiedy będzie już zasięg, na pewno oddzwonię" - takiej treści smsa z numeru 704-604-998 mogą dostać osoby, które handlują lub zostawiają ogłoszenia w internecie.

- Gdy zadzwonimy na podany nummer telefonu miła pani poinformuje nas o tym, że "koszt połączenia 9,90 brutto" - pisze Kris na Alert24

- Niczego się nie spodziewałem - pisze inny Alertowicz, Eugeniusz. Jego konto zostało obciązone 10 złotową opłatą.

Numery zaczynające się od 704 to numery tzw. pay per call - używane do głosowań audio-tele, czy przy płatnościach elektronicznych.

- Jestem zszokowany - mówi Piotr Dziubek, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nigdy nie spotkał się z podobnym przypadkiem wykorzystywania numerów pay per call. - Rejestrujemy numery, jednak nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć - mówi. Radzi, by oszukani zgłaszali takie sprawy na policję lub do UOKiK.

- Kilka dni temu do UOKiK wpłynęła jedna, przesłana pocztą elektroniczną skarga osoby, która padła ofiarą numeru 704 604 998, analizujemy przesłane materiały - odpowiada Ernest Makowski z biura prasowego UOKiK. - Wstępna ocena informacji wskazuje, że opisany przypadek powinny wyjaśnić organy ścigania - dodaje.