18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Zamęczone konie pod Wieluniem

Wczoraj przedstawiciele Fundacji Niechciane i Zapomniane z Łodzi otrzymali informację od Pogotowia dla Zwierząt z Trzcianki o koniach przebywających w strasznych warunkach pod Wieluniem. Na prośbę burmistrza Wielunia udali się na miejsce.

W jednym z pomieszczeń leżały dwa martwe, około dwumiesięczne źrebaki, na podwórku leżała dorosła martwa klacz. Z informacji otrzymanych od Straży Miejskiej, która uczestniczyła w interwencji, wynikało, iż w ciągu ostatnich dwóch tygodni padło tam przynajmniej siedem koni. Kilka dni temu jedna z klaczy wpadła do niezabezpieczonej piwnicy i złamała nogę. Lekarz, który przybył na miejsce wraz ze strażą pożarną i strażą miejską, zdecydował o jej eutanazji. Pozostawiła po sobie dwoje źrebiąt, które z braku pożywienia również umarły. Pozostałe konie padły z niewiadomych przyczyn - prawdopodobnie zatrucia pokarmowego bądź skrętu jelit.

W całym gospodarstwie nie było nawet śladów słomy, siana i owsa, poza jednym workiem przywiezionym tam dzień wcześniej, po interwencji straży miejskiej. W boksach dla koni zalegała warstwa odchodów i błota, nie było tam dostępu do wody.

Konie chodziły wolno po całym podwórku, na którym panował okropny bałagan, zalegały sterty śmieci, w tym potłuczone szyby, druty, kawałki metalu i blachy.

Właścicielem koni był człowiek mieszkający od wielu lat w Hiszpanii. Na jego prośbę gospodarstwem miał się zajmować brat. Sytuacja, którą przedstawiciele fundacji zastali na miejscu wskazywała, że od bardzo długiego czasu konie były zaniedbywane. Człowiek odpowiedzialny za opiekę nad nimi zginął 3 dni temu w wypadku samochodowym. Wczoraj późnym wieczorem pojawił się na miejscu właściciel koni, który był zszokowany tym, co zobaczył.

Stan trzech koni które tam przebywały oraz warunki ich utrzymania zagrażały ich zdrowiu i życiu. W związku z tym fundacja postanowiła o ich natychmiastowym odebraniu. Właściciel zgodził się na to i zrzekł się koni na jej rzecz.

Dwie klacze i źrebak są już bezpieczne, jeszcze dziś lub w poniedziałek zostaną przebadane przez weterynarza i będą dochodziły do siebie w fundacyjnym domu tymczasowym.

Więcej o: