Tajemnicze smsy z cytatami z Biblii w Plusie

Od początku sierpnia niektórzy abonenci Plusa otrzymują tajemnicze smsy z egzotycznych krajów - m. in. Iraku i Indii. Smsy zawierają angielskojęzyczne cytaty z Biblii. - Wiemy o tych smsach. To spam wysyłany z zagranicznych sieci, trwają u nas analizy, kto może być nadawcą - informuje rzecznik Plusa. Wiadomości nie są niebezpieczne, nie obciążają konta odbiorcy.

O tajemniczych wiadomościach napisała 3 sierpnia blogerka ''Justee'' . Otrzymała smsa o treści: "David said unto the Young Man that told him, Whence art thou? And He answered, I am the son of a stranger, an Amalekite". Wiadomość przyszła z telefonu o numerze kierunkowym +946, z Iraku. Jest cytatem z Biblii, z drugiej księgi Samuela: "Odezwał się Dawid do młodzieńca, który mu przyniósł te wieści: "Skąd ty jesteś?" Odparł: "Jestem synem osadnika amalekickiego" (2Sm 1,11).

W komentarzach pod tekstem na blogu pojawiły się głosy internautów, którzy dostali podobne wiadomości. Wszystkie z nich to cytaty z Biblii, między innymi z Księgi Rodzaju i Apokalipsy św. Jana, a numery nadawców wskazują na dość egzotyczne kraje - m. in. Tanzanię, Madagaskar, Indie czy Tajlandię.

- Dostałem dwa takie smsy - pisze jeden z komentatorów. - Zastanawiam się, czy to nie jest jakiś wirus, albo czy nie dostanę kosmicznego rachunku za telefon - dodaje. - Początkowo trochę mnie one wystraszyły ale teraz mnie to strasznie intryguje. Ciekawe, po co ktoś to robi? - pisze inna internautka.

Plus o smsach wie

Plus GSM otrzymał już informacje o tajemniczych smsach. - To spam wysyłany z zagranicznych sieci, trwają u nas analizy, kto może być jego nadawcą - pisze Katarzyna Meller, rzeczniczka sieci. Dodaje, że wiadomości nie są niebezpieczne, ani nie skutkują w żaden sposób obciążeniem rachunku abonenta. - Na razie dostaliśmy sygnały o kilkunastu takich przypadkach - mówi rzeczniczka Plusa.

- Jeżeli zostanie potwierdzone, że jest to ruch kierowany przez sieci, z którymi nie mamy umów międzyoperatorskich, to zostanie on zablokowany. Na razie udało nam się ustalić operatora, który na pewno część z tych SMSów wysyłał - skontaktowaliśmy się z nim i zażądaliśmy zaprzestania wysyłki - dodaje.

Według informacji z anglojęzycznego bloga epiblog , problem dotyczy nie tylko Polski. Podobne smsy otrzymują między innymi użytkownicy telefonów komórkowych z Niemiec, Rumunii, Hiszpanii i Austrii. Żadna sieć komórkowa nie złożyła do tej pory oficjalnego oświadczenia na temat spamu.