Kolejna tablica z błędami ortograficznymi. Tym razem w Ossowie

Na tablicy przy pomniku mającym upamiętniać żołnierzy armii czerwonej w Ossowie są dwa błędy - donosi czytelnik Alert24. Błędy znajdują się w rosyjskojęzycznej wersji tablicy

- Wyraz "zdies" na tablicy napisany jest przez "s", powinien być przez "z" - pisze pan Lucjan. Drugim z błędów jest określenie "w boje". Poprawna gramatycznie wersja brzmi "w baju".

- To dość podstawowe błędy językowe - mówi zapytany o tekst na tablicy tłumacz przysięgły rosyjskiego. - Dziwię się, coś takiego mogło się pojawić na pomniku - dodaje.

Pomnik żołnierzy bolszewickich poległych w czasie "Cudu nad Wisłą" miał zostać odsłonięty w niedzielę, w czasie obchodów rocznicy bitwy. Pomnik wzniesiono na grobach żołnierzy. Napis na nim głosi - "Tu spoczywa 22 żołnierzy 235 i 236 Pułku Strzelców 79 Brygady Armii Czerwonej poległych w boju pod Ossowem w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 r.". Pomnik nie został odsłonięty z powodu protestów mieszkańców i organizacji kombatanckich - Pomysł uczczenia w ten sposób i w tym dniu żołnierzy, którzy nieśli na swych bagnetach zbrodniczą ideologię, dążąc do narzucenia jej Polsce, a następnie innym krajom Europy, nie ma nic wspólnego z tradycyjnym szacunkiem dla zmarłych - napisał w komunikacie rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z Krakowa, dr Jerzy Bukowski. Na pomniku ktoś namalował czerwone gwiazdy.

Kombatanci: Przeznaczyć pomnik w Ossowie dla naszych żołnierzy

- Pomyłka zostanie na pewno poprawiona, wiedzieliśmy o niej już wczoraj - mówi Andrzej Krzysztof Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, która odpowiedzialna była za stworzenie tablicy. - Pomyłka wynika z intensywnej różnicy zdań między trzema tłumaczami - dodaje. Według sekretarza tablica i mogiła żołnierzy zostaną odsłonięte w przyszłości, w nieokreślonym jeszcze terminie. Niecały tydzień temu Alert 24 opisywał sprawę błędu na tablicy na Pałacu Prezydenckim , mającej upamiętnić ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku.