Błąd językowy na tablicy na Pałacu Prezydenckim

- Błąd na tablicy na Krakowskim Przedmieściu - pisze na Alert24 Konrad R. Na umieszczonej wczoraj na ścianie Pałacu Prezydenckiego tablicy, która ma upamiętnić ofiary katastrofy w Smoleńsku, jest błąd interpunkcyjny.

"W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa", możemy przyczytać na tablicy. Fragment zaczynający się od myślnika "wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski" to wtrącenie.

Tablica na ścianie Pałacu Prezydenckiego Na budynku Pałacu Prezydenckiego zawisła tablica upamiętniająca śmierć w katastrofie pod Smoleńskiem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych członków delegacji lecącej 10 kwietnia do KatyniaNa budynku Pałacu Prezydenckiego zawisła tablica upamiętniająca śmierć w katastrofie pod Smoleńskiem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych członków delegacji lecącej 10 kwietnia do Katynia Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

- Po wtrąceniu otwartym myślnikiem jest wymagany zamykający myślnik, a po wtrąceniu otwartym za pomocą przecinka jest wymagany zamykający przecinek - pisze na stronach poradni językowej PWN profesor UW Mirosław Bańko, językoznawca. - To ewidentny błąd, jeśli zaczynamy wtrącenie myślnikiem, kończymy także myślnikiem - mówi Aleksandra Kubiak - Sokół, redaktor słowników języka polskiego PWN.

Tablica została powieszona na Pałacu Prezydenckim wczoraj, tuż po godz. 11. Ma upamiętniać ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku i żałobę po nich.

Czy błąd na tablicy zostanie poprawiony? Czy treść napisu była konsultowana z językoznawcami? Czekamy na odpowiedź kancelarii prezydenta.

Śledź Alert24 w sieci Sprawdzaj, co się dzieje na Alercie. Mamy konta portalach społecznościowych: Facebook, Twitter i Blip