Podwyżka VAT. Czy będzie problem z kasami fiskalnymi?

Czy w związku ze zmianą stawki VAT z 22 na 23% będą problemy z kasami fiskalnymi i programami księgowymi? Czy krajowi grozi paraliż? Czy przedsiębiorców czekają dodatkowe wydatki? - pytają Alertowicze. Producenci kas i oprogramowania odpowiadają, że są gotowi na wprowadzenie nowych stawek, a płatnicy VAT nie powinni ponieść dodatkowych kosztów.

- Stawka 22% obowiąuje w Polsce od samego początku wprowadzenia podatku VAT tj. od 5 lipca 1993 roku. Przez 17 lat stała się ona na tyle "fundamentalna" że wielu producentów oprogramowania, urządzeń, firm poligraficznych itp uwzględniło ją na stałe w swoich produktach. Setki tysięcy, jeżeli nie miliony przedsiębiorców w Polsce korzysta z gotowych rozwiązań. Czy producenci są przygotowani na zmiany? Czy może to skutkować paraliżem państwa? - pyta Maciej.

- W naszych kasach to kwestia zmiany jednego parametru, której każdy posiadacz kasy może dokonać w ciągu dwóch minut - mówi przedstawiciel firmy Gemius, producenta kas fiskalnych. Obawia się jednak, że wiele osób będzie kierować się jednak do serwisantów, jako że "nigdy nie korzystały z tych opcji i będą obawiać się wprowadzenia zmian". Dodaje, że w kasach fiskalnych innych firm, ta procedura może być bardziej skomplikowana i wymagać na przykład wprowadzenia stawek VAT oddzielnie dla każdego produktu. W wypadku wszystkich kas fiskalnych zmiany da się wprowadzić z poziomu użytkownika. Niestety nie ma możliwości zmiany tych parametrów z wyprzedzeniem. - Wcześniej można zasięgnąć informacji jak będzie można zmienić stawkę. Takich informacji serwisanci powinni udzielać za darmo - dodaje. Oczywiście wizyta serwisanta w firmie, by sam przeprogramował urządzenie może wiązać się z opłatą.

Andrzej Komorowski z firmy Comarch, zajmującej się programami do rozliczania VAT także uspokaja - Zmiany stawek podatku VAT w naszym oprogramowaniu są dostępne z poziomu użytkownika, a projektanci odpowiednio wcześniej pracują nad nową wersją oprogramowania, zgodną z obowiązującymi przepisami. Update do nowej wersji jest dostępny za darmo przez rok po kupieniu programu, a potem dla użytkowników mających wykupionych odpowiednią usługę.

Bardzo podobną odpowiedź ma dział obsługi technicznej firmy RAKS. - Reagujemy na wszystkie zmiany w prawie. Oferujemy naszym klientom automatyczny update. Najprawdopodobniej zmiana stawek podatku VAT z 22 na 23% odbędzie się automatycznie w momencie wprowadzenia nowej stawki - mówi pracownik firmy.

O podwyższeniu stawki podatku VAT o punkt procentowy poinformował w piątek premier Donald Tusk. Nowa stawka podatku będzie obowiązywać trzy lata. Podwyżki obejmą m.in. sprzęt AGD i RTV, paliwo, samochody, obuwie i ubrania, materiały budowlane i większość usług. Rząd spodziewa się, że da to budżetowi dodatkowe 5,5 mld zł. Oznacza to, że każdy Polak zapłaci w ciągu roku 145 zł podatku więcej (czyli 12 zł miesięcznie).