Ukraina: Rzeź psów przed Euro 2012

Na Ukrainie dokonuje się eksterminacji bezdomnych psów. Zwierzęta są odstrzeliwane lub trute. Zabite psy wrzucane są do dołów na wysypiskach. W niektórych miastach stosuje się przenośne krematoria. Sprawą, w związku z mającymi odbyć się na Ukrainie mistrzostwami Europy w piłce nożnej zainteresowało się UEFA.

- W Kijowie i innych miastach do eksterminacji stosuje się truciznę, powodującą długie i bolesne konanie zwierząt. Oficjalnie grzebie się psy w masowych grobach, nazywając to "metodą mineralizacji gleby". Przedstawiciele organizacji broniących praw zwierząt na Ukrainie donoszą, że proceder, na który przeznaczane są ogromne środki, jest mocno skorumpowany - większość środków przeznaczanych na ten cel jest rozkradanych, co powoduje uśmiercanie zwierząt bez zachowania jakichkolwiek procedur, po najniższych kosztach - można przeczytać na stronie STOP mordowaniu psów na EURO 2012! na portalu Facebook.

Przenośne krematoria dla zwierząt

Jak podaje dziennik "Siewodnia" w samym Kijowie jest ponad 50 tys. bezdomnych psów. Zwierząt jest na tyle dużo, że stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. W mieście zwierzęta są odstrzeliwane i trute.

Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach Ukrainy. W reportażu ukraińskiej telewizji z miasta Lisiczańsk można zobaczyć mobilne krematorium, w którym palone są zwłoki psów.

Według władz miasta, jest to "ekologiczny sposób radzenia sobie z zagrożeniem wścieklizną". Według ich informacji w 2008 roku 194 mieszkańców Lisiczianska zostało pogryzionych przez psy z wścieklizną.

Schroniska są przepełnione

Z mordowaniem psów walczą ukraińscy i polscy obrońcy praw zwierząt. Przewodnicząca Stowarzyszenia Obrony Praw Zwierząt "SOS" Tamara Tarnawska podkreśla, że konieczne jest wybudowanie większej ilości schronisk dla bezdomnych zwierząt. Dyrektor schroniska dla zwierząt w Kijowie Olga Drozdowa przyznaje, że z powodu przepełnienia takich placówek, bezdomne psy są odławiane, sterylizowane i ponownie wypuszczane na ulice.

- Mamy tylko dwa schroniska, które są przepełnione - powiedziała Drozdowa. - Potrzebna jest budowa co najmniej trzech takich placówek i kilku tymczasowych, gdzie zwierzęta będą poddane sterylizacji i trafią albo do domów, albo do schroniska.

Polscy obrońcy praw zwierząt z fundacji "SOS dla zwierząt" stworzyli grupę na Facebooku i internetową petycję , mającą trafić do ukraińskich władz, PZPN i UEFA.

Ukrainie zwraca uwagę... UEFA

Dyrektor UEFA EURO 2012 Martin Kallen zwrócił już się w związku z tym do strony ukraińskiej, aby zainteresowała się tym problemem. Na rozwiązania "humanitarne" brakuje jednak na Ukrainie pieniędzy. Koszt budowy sieci schronisk, które mogłyby przyjąć tyle bezpańskich zwierząt wyniósłby bowiem kilkadziesiąt milionów hrywien.