Handel w sieci zakazaną książką. Nawet 300 złotych

Zakazana przez sąd książka znanego reżysera Andrzeja Żuławskiego pt. "Nocnik" stała się cenną zdobyczą na Allegro. Książka na licytacji osiąga cenę nawet trzystu złotych. "Nocnik" został zakazany przez sąd na wniosek prawników aktorki Weroniki Rosati.

Sądowy zakaz publikacji to wyrok bez precedensu w Polsce. Książka to niby fikcja literacka, ale Rosati i jej prawnicy utrzymują, że to ona ma być pierwowzorem bohaterki powieści o imieniu Esterka a sposób w jaki opisuje ją reżyser (w przeszłości byli parą) narusza dobra osobiste aktorki.

Z kolei Żuławski przekonywał , że książka to fikcja, a Esterka to nie Weronika, która "sama zgłasza się na ochotnika". - To niczego nie zmienia, bo wiele faktów z życia bohaterki pozwala ją jednoznacznie zidentyfikować - odpowiadał prawnik aktorki. Według niego, opisy bohaterki są w książce "bardzo drastyczne", co uzasadnia żądania pozwu.

Informację o handlu zakazaną książką dostaliśmy na Alert24 od internauty o nicku 'meduza'. Okazało się, że wyrok sądu dla - jak podają media - śmiałej obyczajowo książki przyczynił się nie tylko do jej nagłośnienia. Wywindował również cenę. Sprawdziliśmy, na serwisie Allegro książkę wystawiło dziesięciu sprzedających. Można ją kupić za trzysta złotych, ale są i tacy, którzy z "Nocnikiem" pożegnają się za osiemdziesiąt.

Krytyka Polityczna: Nie dostaliśmy decyzji sądu

"Nocnik" wydała w lutym "Krytyka Polityczna". Wydawnictwo poinformowało dziś, że dotychczas nie otrzymało decyzji i uzasadnienia Sądu Apelacyjnego w sprawie zakazu publikacji książki. Jednak w internetowym sklepie wydawnictwa książki nie można kupić. Obok iformacji o przecenie (z 49,90 na 48 złotych...) jest adnotacja: "niedostępne".

Więcej o: