Polsce przybyło ponad 200 tys. mieszkańców w ciągu dwóch tygodni - wg. PKW

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej opisującej wybory prezydenckie znajdują się między innymi informacje o liczbie mieszkańców Polski. PKW zarejestrowała między pierwszą a drugą turą znaczące zmiany. Wygląda na to, że naszemu krajowi w ciągu dwóch tygodni przybyło 220 tysięcy mieszkańców.

Ilustrująca wyniki pierwszej tury wyborów tabela na stronie PKW podaje, że Polskę zamieszkuje 37 milionów 810 tysięcy 793 osoby

Tabela ilustrująca pierwszą turę wyborów

Według analogicznej tabeli w drugiej turze Polska ma 38 milionów 31 tysięcy 70 mieszkańców.

Tabela z drugiej tury

Oznacza to, że na kilometr kwadratowy naszego kraju przypada jedna osoba więcej. W tym czasie liczba uprawnionych do głosowania wzrosła tylko o 20 tysięcy.Zastanawiamy się, czy w ciągu dwóch tygodni pojawiło się tyle dzieci?

- Liczbę mieszkańców podajemy na podstawie liczby meldunków, którą otrzymujemy od komisji okręgowych - wyjaśnia Romuald Drapiński - wicedyrektor zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej PKW. Nie wie jednak, co mogło spowodować tak dużą zmianę. - Może doliczyliśmy komisje zagraniczne? - zastanawia się Drapiński, jednak po chwili okazuje się, że tak nie jest.

- Jeśli jest to tak duża różnica, może to być pomyłka w kilkuset komisjach - mówi pracownik PKW. Obiecuje poinformować nas kiedy tylko będzie znana przyczyna tego raptownego wzrostu liczby mieszkańców Polski.

Więcej o: