Londyn: Polityczne transparenty obok polskiej ambasady

- Przed ambasada RP w Londynie łamany jest zakaz agitacji wyborczej Rozdawane są ulotki i wywieszane transparenty z hasłami - napisał na Alert24 internauta Marcin.

Treści napisów nie podajemy ze względu na ciszę wyborczą. Protest i hasła zbulwersowały niektórych Polaków, którzy głosowali w naszej placówce dyplomatycznej. - Pracownicy ambasady zapytani o incydent mówią, że nie mogą nic w tej sprawie zrobić, ponieważ osoby te nie agitują na terenie ambasady. Ponadto pani z którą rozmawiałem stwierdziła, że cisza wyborcza się już skończyła - napisał Marcin.

Rozmawialiśmy z polskim konsulem Jakubem Zaborowskim. Mówi, że akcję prowadzi kilkadziesiąt metrów od polskiej placówki dwóch panów "w dojrzałym wieku" a transparenty mają "wagę lekką". Konsul przypomniał, że poza placówką nasi dyplomaci nie mogą interweniować w sprawie łamania ciszy. Poza tym protestujący zachowują się spokojnie i nie łamią brytyjskiego prawa. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy kilku wzburzonych wyborców zadzwoniło jednak po policję. Policjanci przyjechali, ktoś tłumaczył im napisy na transparentach, ale rozłożyli ręce.

Przy okazji przypominamy, że cisza wyborcza obowiązuje do zakończenia głosowania.

Więcej o: