Jak się ma nazywać pierwszy polski satelita? Na Facebooku króluje jedna opcja - Lem

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamieszczony został konkurs na imię dla pierwszego polskiego satelity naukowego. Konkurs został ogłoszony dwa tygodnie temu - była także możliwość, by internauci zgłaszali swoje własne propozycje na nazwę satelity. Nazwisko polskiego pisarza pojawiło się w konkursie dziś, i dzięki akcji internautów na portalu społecznościowym Facebook zdecydowanie prowadzi.

- Cieszymy się, że konkurs zaczął żyć własnym życiem - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki. Najpierw internauci wysłali do ministerstwa setki maili, by satelitę nazwać Lem. Rzecznik ministerstwa wie, że dziś pojawiła się możliwość głosowania by uczcić słynnego polskiego pisarza fantastyki, filozofa i futurologa, ale dziwi go, że już zwycięża w konkursie. A zwycięża znacząco - o godzinie 18 nazwanie satelity nazwiskiem pisarza popierało 56% głosujących

- Wyślijmy Lema w kosmos! Propozycja, aby imieniem Stanisława Lema nazwać pierwszego polskiego satelitę, dołączyła do ministerialnej ankiety! - pisze na portalu społecznościowym Facebook Jerzy.

- Ha! Potok maili przekonał! Kilkać na Lema! - komentuje Barbara. - Lem jest cały czas rozpoznawalny i brzmi fajnie... a jak Polonia Aquila spadnie to znowu będą głupie żarty... - dodaje Łukasz.

Głosy można oddawać na stronie ministerstwa . Pozostałe propozycje to między innymi "Pan Twardowski" i "Polonia Aquila"

Satelita ma zostać wystrzelony w 2011 roku z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Zostanie wybudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu. Jego zadaniem, a także zadaniem wystrzelonego dwa lata później kolejnego polskiego satelity, będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. Na realizację projektu ministerstwo przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.