Gwałtowne burze. Potężne ulewy zalewają ulice [FOTO]

Od dziś miały występować gwałtowne, nagłe burze i tak się stało. Potężna ulewa zalała ulice m.in. w Jeleniej Górze i Zgierzu. Woda z gór zalewa gminę Marcinowice na Dolnym Śląsku.

Burza przeszła nad Jelenią Górą (woj. dolnośląskie) ok. godz.14 - poinformował Alert24 internauta. Na ulicach utworzyły się potężne kałuże. Samochody brnęły przez wodę jak amfibie.

Alarm przeciwpowodziowy

Po gwałtownych ulewach woda z gór zalewa gminę Marcinowice na Dolnym Śląsku. Wójt ogłosił alarm powodziowy.W rwące rzeki zamieniły się drogi w Wirach, Wirkach, Zebrzydowie, Gogołowie i Białej. Fala zmierza w kierunku miejscowości Strzelce i Szczepanów. Nie ma już przejazdu przez cześć gminy. Zalane są uprawy, podwórza i kilka domów. Trwają przygotowania do ewentualnej ewakuacji. Miejsca przygotowano w szkole w Strzelcach. Na miejscu są strażacy, którzy pomagają w ratowaniu zwierząt.

- Chmura jest teraz nad Sobótką i Sulistrowicami. Ludzie zabezpieczają podwórka workami z piaskiem. Woda zalewa drogi i chodniki - powiedział TOK FM dyżurny z centrum zarządzania kryzysowego.

Burze przeszły już nad Kotlina Jeleniogórską . Tam w Strużnicy deszcz podtopił jedno gospodarstwo. Potem nawałnica przeszła nad Świdnicą, a teraz kieruje się w kierunku Wrocławia .

Zgierz: Ul. 3 Maja pływa

Również nad Zgierzem (woj. łódzkie) przetoczyła się nawałnica. - Przez 40 minut spadło tyle wody, że zalane są niektóre ulice - napisał do nas Paweł.

Okolice jednego z centrów handlowych są zalane. Na parkingu przy Tesco przy ul. 3 maja samochody są zatopione po podwozia, ludzie brną w wodzie po kolana.

Będzie padać

Według prognoz padać ma głównie na południu i w centrum kraju. Niektóre ze zjawisk mają mieć "gwałtowny" charakter. Jak przewidują synoptycy taka pogoda utrzymać się może do niedzieli.

Masz zdjęcia burzy lub innych zjawisk atmosferycznych? Wyślij je na Alert24

Więcej o: