Niebieskie godło na stronie Jarosława Kaczyńskiego. Poncyljusz - to stylizacja

Na stronie kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego widnieje orzeł w koronie. Bardzo podobny do godła Polski, ale... niebieski. Czy to polskie godło, profanacja czy artystyczna wariacja na temat?

- Jak jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu - pisze nam internauta, który wysłał nam wiadomość o tym, że na stronie kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego godło jest niebieskie. Według Alertowicza to profanacja godła. O złamaniu ustawy o godle mówią też internauci na serwisie wykop.pl . Art. 16 ustawy mówi jednak o używaniu godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej. Znak na stronie może być w związku z tym jedynie herbem przypominającym godło Polski.

Paweł Poncyljusz, rzecznik prasowy sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego mówi, że jak zapewniają go osoby pracujące nad stroną, kolor jest artystyczną stylizacją. - Mamy też opinię prawników, że nie ma żadych przeciwwskazań co do użycia tego znaku - mówi Poncyljusz, powołując się także na art. 16 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z r.1980. Dodaje, że orzeł na tle innym niż czerwone występuje w wielu miejscach, na przykład na stronie kancelarii premiera. Godło na stronie w żaden sposób nie ośmiesza ani nie uwłacza godłu Polski.

- Obawialiśmy się, że jeśli użylibyśmy oryginalnych kolorów godła, padłyby zarzuty o nadużywanie go. Można wtedy byłoby powiedzieć, że Jarosław Kaczyński czuje się już prezydentem - mówi polityk PiS.