Odezwa Kaczyńskiego do Rosjan nagrana w Muzeum Powstania Warszawskiego

Odezwa Jarosława Kaczyńskiego ?Do Przyjaciół Rosjan? została nagrana w kawiarni Muzeum Powstania Warszawskiego, jak pomógł nam ustalić czytelnik Alert24. Sztab wyborczy Jarosława Kaczyńskiego nabrał wody w usta.

Pianino, stare księgi, imbryk, okrągły stolik, dużo ciemnego drewna - tak wyglądało tło niedzielnego przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, lidera Prawa i Sprawiedliwości, w którym zwrócił się do Rosjan, dziękując im za okazane po katastrofie pod Smoleńskiem współczucie.

Kaczyński do "Przyjaciół Rosjan": Na Pl. Czerwonym miał stać mój ukochany brat

"Przecież to kawiarnia w muzeum"

Elżbieta Jakubiak, członkini PiS, mówiła wczoraj, że w mieszkaniach Polaków "często stoi pianino, nie zawsze gospodarz domu na nim gra". - Czasem stoi jako symbol szacunku dla kultury - mówiła Jakubiak .

Jakubiak: Pianino za plecami prezesa to symbol szacunku dla kultury

- To była scenografia, nie ma takiego pomieszczenia - mówił dziś w Radiu Zet Paweł Poncyljusz, rzecznik sztabu wyborczego prezesa PiS.

Tymczasem na Alert24 napisał do nas "Awal": - To ciepłe i staromodne otoczenie to kawiarnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podobnie ustawione są pianino i kredens. Kaczyński siedzi przy okrągłym stoliku. Serweta jest taka sama. Brakuje domowych sprzętów - lampki, bukietu kwiatów, książek.

Zdjęcia dostępne na stronie muzeum potwierdzają jego słowa.

Kadr ze wideo Jarosława Kaczyńskiego: fot. YouTube

Zdjęcie kawiarni w Muzeum Powstania Warszawskiego: fot. www.1944.pl

Muzeum: Nic nie wiemy

Informacji o tym, że spot powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego nie chce jednak potwierdzić sztab wyborczy Jarosława Kaczyńskiego. Asystent Joanny Kluzik-Rostkowskiej odsyła nas do Pawła Poncyljusza. Ten jednak zapewnia, że nie brał udziału w nagraniu: - Nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie - ucina Poncyljusz, choć jeszcze trzy godziny wcześniej ze swadą opowiadał Monice Olejnik o szczegółach nagrywania odezwy do Rosjan.

Władze Muzeum Powstania Warszawskiego też są słabo zorientowane. Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum: - Nie wiem, czy u nas doszło do takiego nagrania.

Obiecała oddzwonić.

Jan Ołdakowski, dyrektor MPW również był zdziwiony: Nic o tym nie wiem. Sprawdzę.

Po pół godzinie Muzeum poinformowało, że do nagrania doszło w muzealnej kawiarni. - Nie jest ona częścią muzeum. Została wydzierżawiona - mówi dyrektor muzeum.

"Często wynajmują naszą kawiarnię. Każdy kandydat może"

Tomasz Gapiński, właściciel kawiarni, mówi, że wystąpienie nagrane zostało w sobotę - Kawiarnia często wynajmowana jest przez różne instytucje - dodaje. Nie chce zdradzić, ile zapłacono za wynajęcie pomieszczenia.

Nie widzi problemu, żeby z tego miejsca skorzystały inne sztaby wyborcze.